statystyki

Ulga na dzieci nie dotyczy wszystkich studentów

autor: Małgorzata Raczkowska02.12.2015, 20:00; Aktualizacja: 16.12.2015, 08:06
Warto wiedzieć, że osoba kończąca określony etap kształcenia przestaje być uczniem lub studentem z chwilą otrzymania świadectwa albo dyplomu.

Warto wiedzieć, że osoba kończąca określony etap kształcenia przestaje być uczniem lub studentem z chwilą otrzymania świadectwa albo dyplomu.źródło: ShutterStock

Mam dwóch synów, już dorosłych. Jeden z nich (lat 22) ukończył w czerwcu studia licencjackie, a w październiku podjął naukę na studiach magisterskich. Drugi natomiast (lat 24) we wrześniu skończył studia magisterskie i podjął od listopada pracę. Przez te dwa miesiące zarobi jednak ponad 3 tys. zł. Mam w związku z tym pytania o ulgę na dzieci: czy za młodszego syna mogę odliczyć również kwoty za miesiące wakacyjne, kiedy nie był studentem? I czy za starszego mam prawo skorzystać z ulgi za miesiące, w których nie zarabiał wcale i to my z mężem musieliśmy go utrzymywać – zastanawia się pani Halina.

W odniesieniu do odliczenia ulgi na młodszego syna sprawa jest prosta. Jeżeli kontynuuje naukę na studiach magisterskich, nie pozostaje w związku małżeńskim, mieszka razem z rodzicami, a w ciągu roku nie osiągnął własnego dochodu w wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł, pani Halina może odliczyć ulgę za cały rok, czyli 1112,04 zł. Nie zmienia tego fakt, że przez miesiące wakacyjne syn formalnie studentem nie był.

Warto wiedzieć, że osoba kończąca określony etap kształcenia przestaje być uczniem lub studentem z chwilą otrzymania świadectwa albo dyplomu. Jednak kontynuujący naukę nie tracą automatycznie statusu osoby uczącej się, a ulga na dzieci przysługuje:

● uczniowi kontynuującemu naukę w tej samej lub kolejnej szkole za wszystkie miesiące roku podatkowego,


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane