statystyki

Odliczenie VAT: Rozliczenia samorządów znów w rękach NSA

autor: Mariusz Szulc02.12.2015, 08:36; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:19
VAT

Sąd kasacyjny zwrócił uwagę na dotychczasową rozbieżność w orzecznictwie dotyczącym podobnych spraw.źródło: ShutterStock

Gminy budujące sieci wodociągowe realizują zadania własne. Czy działają jako przedsiębiorcy? Na to pytanie odpowie poszerzony skład sądu kasacyjnego. Chodzi o prawo do odliczenia VAT, a więc o duże pieniądze.

Nie jest jeszcze znany termin podjęcia uchwały, ale jak zgodnie przyznają eksperci, może być ona równie ważna dla rozliczeń samorządów, jak wcześniejsze dotyczące podatkowego statusu gminnych jednostek budżetowych.

W czym rzecz

Spór między samorządami a fiskusem dotyczy w praktyce skutków finansowych wielu realizowanych obecnie i już zrealizowanych inwestycji, np. budowy wodociągów, dróg publicznych czy kanalizacji. Wiele z nich gminy realizują wprawdzie w ramach swoich ustawowych zadań własnych, ale pośrednio są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takim właśnie przypadku powstaje pytanie, czy istnieje prawo do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych wcześniej wydatków. Dobrym przykładem jest właśnie sprawa gminy, której skutkiem będzie przyszła uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2010–2013 wyprzedawała ona grunty pod budownictwo mieszkaniowe. Z zamówionych badań rynku wynikało, że nabywcy chętniej kupują nieruchomości, na których są zlokalizowane sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Gmina, licząc na większy dochód ze sprzedaży gruntów, zrealizowała taką inwestycję. Zbudowaną infrastrukturę udostępniła nabywcom działek. Następnie zapytała dyrektora izby skarbowej, czy może odliczyć VAT od wydatków, które poniosła na budowę wodociągów i kanalizacji. Podkreślała, że gdyby nie zrealizowała inwestycji, nie uzyskałaby większego dochodu ze sprzedaży gruntów. A taka transakcja jest opodatkowana VAT. Gmina powołała się na potwierdzający jej stanowisko wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 1 lipca 2004 r. (sygn. akt C– 65/03).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane