„Projekt 500 zł na dziecko trafi do Sejmu prawdopodobnie w lutym. Musi przejść konsultacje społeczne i z samorządem terytorialnym. Dopuszczamy możliwość przesunięcia o miesiąc, ale realna data wejścia w życie to 1 kwietnia 2016 r.” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM minister w Kancelarii Premiera Henryk Kowalczyk.

Zwrot tego, czego od 1 stycznia nie wypłacono? „Nie mamy takich założeń. Nigdy tego nie obiecywaliśmy. Pieniądze będą wypłacane od momentu wejścia ustawy w życie” – odpowiada Kowalczyk. Minister zapowiada, że „500 zł na dziecko będzie dla wszystkich od drugiego i dla następnych dzieci, niezależnie od górnego pułapu dochodów”. „Samotny rodzic będzie tak samo traktowany” – dodaje.

Pytany o to, czy 8 tys. kwoty wolnej od podatku będzie od 2016 r., odpowiada: „To będzie zrobione w 2016 z mocą od 2017”. 8 tys. od pierwszego dnia obowiązywania wyższej kwoty wolnej? „Taka jest deklaracja, ale będzie jeszcze analiza budżetu” – mówi gość RMF FM. Henryk Kowalczyk deklaruje, że rząd Beaty Szydło na pewno nie sięgnie po środki z OFE. „Kusząca rezerwa, ale zabieranie pieniędzy na siłę jest niedopuszczalne. Nic na siłę nie będziemy zabierać” – uważa minister. Zdaniem gościa Kontrwywiadu w tym roku z budżetem jest bardzo źle. Uszczelnienie VAT? „Na początku przyszłego roku będą już pewne działania podjęte” – mówi Kowalczyk.

Ile z podatku bankowego wjedzie do budżetu? „Szacujemy, że może to być około 5 mld zł” – odpowiada. Wiek emerytalny? „Podpisujemy się pod ustawą 60, 65 w wersji prezydenckiej. Wiele osób będzie chciało pracować, żeby mieć wyższą emeryturę” – uważa gość RMF FM. Ustawa o frankowiczach? „Na razie dajemy szansę prezydentowi” – odpowiada.