Zwolnienia z VAT: Nie ma wypłaty bez zaksięgowania

autor: Katarzyna Rosik24.11.2015, 07:00; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:42
Podatki

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę z właścicielem sieci bankomatów Euronet i na jej podstawie zasilał bankomaty w gotówkę. Wykonywał też wszystkie czynności poboczne związane z obsługą transakcji dokonywanych przez klientów, którzy z tych bankomatów korzystali.źródło: ShutterStock

Banki, które zasilają bankomaty w gotówkę, a zarazem wykonują czynności poboczne, umożliwiające klientom m.in. bezpieczne i kontrolowane wypłaty z bankomatu, świadczą usługę kompleksową, zwolnioną w całości z VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę z właścicielem sieci bankomatów Euronet i na jej podstawie zasilał bankomaty w gotówkę. Wykonywał też wszystkie czynności poboczne związane z obsługą transakcji dokonywanych przez klientów, którzy z tych bankomatów korzystali. Czynności te polegały m.in. na rozliczaniu udostępnionej gotówki na rachunkach bankowych osób korzystających z bankomatu, zmianie statusu zlecenia w systemie informatycznym. Ich celem było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i kontroli wypłat z bankomatów oraz prawidłowe księgowanie wypłat na rachunkach bankowych. Za każdą usługę wykonaną na rzecz właściciela sieci bankomatów bank miał otrzymywać odrębne wynagrodzenie.

Bank uważał, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT zwolniona z podatku jest nie tylko podstawowa usługa (udostępnianie gotówki), lecz także pozostałe czynności, bo są one nierozerwalnie z nią związane. Żaden klient bankomatu nie chciałby wypłacić z niego gotówki, gdyby się miało okazać, że wypłata nie zostanie zarejestrowana na jego osobistym koncie. Dlatego udostępnienie gotówki nie istnieje bez usług pobocznych i odwrotnie – przekonywał.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że świadczenia te można w naturalny sposób rozdzielić (interpretacja nr IPPP3/443-547/14-2/ISZ). Jego uwagę przykuło to, że w umowie między bankiem a właścicielem bankomatów założono odrębne fakturowanie i odrębne wynagrodzenie dla banku za każdą z usług. Dodał, że czynności polegające np. na zasileniu bankomatu mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w innych dziedzinach życia, np. do dostawy walut do kantorów. Dlatego każdą z usług realizowanych przez bank należy rozpatrywać odrębnie, bo są to samoistne świadczenia i to różnie opodatkowane.


Pozostało jeszcze 23% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane