statystyki

Zwolnienia z VAT: Nie ma wypłaty bez zaksięgowania

autor: Katarzyna Rosik24.11.2015, 07:00; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:42
Podatki

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę z właścicielem sieci bankomatów Euronet i na jej podstawie zasilał bankomaty w gotówkę. Wykonywał też wszystkie czynności poboczne związane z obsługą transakcji dokonywanych przez klientów, którzy z tych bankomatów korzystali.źródło: ShutterStock

Banki, które zasilają bankomaty w gotówkę, a zarazem wykonują czynności poboczne, umożliwiające klientom m.in. bezpieczne i kontrolowane wypłaty z bankomatu, świadczą usługę kompleksową, zwolnioną w całości z VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę z właścicielem sieci bankomatów Euronet i na jej podstawie zasilał bankomaty w gotówkę. Wykonywał też wszystkie czynności poboczne związane z obsługą transakcji dokonywanych przez klientów, którzy z tych bankomatów korzystali. Czynności te polegały m.in. na rozliczaniu udostępnionej gotówki na rachunkach bankowych osób korzystających z bankomatu, zmianie statusu zlecenia w systemie informatycznym. Ich celem było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i kontroli wypłat z bankomatów oraz prawidłowe księgowanie wypłat na rachunkach bankowych. Za każdą usługę wykonaną na rzecz właściciela sieci bankomatów bank miał otrzymywać odrębne wynagrodzenie.

Bank uważał, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT zwolniona z podatku jest nie tylko podstawowa usługa (udostępnianie gotówki), lecz także pozostałe czynności, bo są one nierozerwalnie z nią związane. Żaden klient bankomatu nie chciałby wypłacić z niego gotówki, gdyby się miało okazać, że wypłata nie zostanie zarejestrowana na jego osobistym koncie. Dlatego udostępnienie gotówki nie istnieje bez usług pobocznych i odwrotnie – przekonywał.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że świadczenia te można w naturalny sposób rozdzielić (interpretacja nr IPPP3/443-547/14-2/ISZ). Jego uwagę przykuło to, że w umowie między bankiem a właścicielem bankomatów założono odrębne fakturowanie i odrębne wynagrodzenie dla banku za każdą z usług. Dodał, że czynności polegające np. na zasileniu bankomatu mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w innych dziedzinach życia, np. do dostawy walut do kantorów. Dlatego każdą z usług realizowanych przez bank należy rozpatrywać odrębnie, bo są to samoistne świadczenia i to różnie opodatkowane.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane