statystyki

Ordynacja podatkowa: Podatnik bez interpretacji indywidualnej

27.11.2015, 07:50; Aktualizacja: 27.11.2015, 09:03
dokumenty

W nowych przepisach doprecyzowano i uporządkowano uprawnienia organów podatkowych związane z wydawaniem interpretacji podatkowych.źródło: ShutterStock

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadać będzie zagadnieniu stanowiącemu przedmiot interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, organ nie wyda interpretacji indywidualnej

Nowością jest wprowadzenie od 1 stycznia 2016 r. tzw. wniosków wspólnych (art. 14r o.p.) oraz przyznanie uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej podmiotowi zamawiającemu (art. 14s o.p.) w rozumieniu ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907). Ustawa zmieniająca wprowadza również wiele rozwiązań usprawniających proces wydawania interpretacji podatkowych oraz poprawiających obsługę wnioskodawców.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • janek(2015-11-27 15:03) Zgłoś naruszenie 10

  Ogrom wydawanych interpretacji indywidualnych jest naszą zmorą! Przy tym rację ma Prof. Modzelewski, że już nie tyle liczą się przepisy, co ich interpretacje, bo przy tym samym stanie prawnym i zmiennych interpretacjach zmieniają się zasady opodatkowania, o czym miałem się sam nie dawno nieprzyjemność przekonać. Interpretacje powinny być wydawane, ale w sprawach nietypowych, wyjątkowo skomplikowanych, dotyczących bardzo rzadko przeprowadzanych operacji gospodarczych, bo tego żaden ustawodawca nie jest w stanie przewidzieć. Natomiast u nas mnóstwo interpretacji dotyczy kwestii błahych, dotyczących zdarzeń typowych, a sposób ich rozliczania podatkowego powinien przecież wynikać wprost z przepisów prawa materialnego, a nie z jakichś interpretacji! To podatkowe prawo materialne wymaga gruntownej reformy, może bardziej aniżeli Ordynacja podatkowa!

  Odpowiedz
 • scept(2015-11-27 16:16) Zgłoś naruszenie 00

  Janek , ten sam modzelewski zdaje sie powiedzial ze prawo podatkowe jest proste do pierwszej kontroli ;)
  Nie ma blachych prostych spraw , na donra sprawe to by trzeba opisac kazda czynnosc z osobna i prosic o interpretacje po tym co nawyprawial rostowski z kapica .

  Odpowiedz
 • poleceni ma być zrozumiałe dla adresata(2015-11-27 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo powinno być zrozumiałe przez tego do którego jest adresowane.
  To co obecnie dzieje się z podatkami przypomina sytuację w której każemy czterolatkowi wyliczyć całki i różniczki, a kiedy nie rozumie, to go karzemy.

  Odpowiedz
 • sn(2015-11-27 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  To prawo podatkowe jest tak zawiłe ,skomplikowane, nie spójne źle napisane, zmieniane ponad 250 razy ,że sami eksperci ,prawnicy, doradcy ze stażem się gubią.Sądy też przez to są zawalone ,niszczone małe firmy i osoby ,bo kto raniej wstanie z urzedników US, może po swojemu interpretować , oczywiście stratę podatnika. Dobrze to potwierdził pracownik US Ursynów,ze wystarczy dać przysłowiowy nr kołnierzyka ,a oni paragr. znajdą. Tak dalej być nie może - nowa władzo. Takie prawo wymaga napisania od nowa, czytelne,jasne, zrozumiałe dla Obywatela jak ma je przestrzegać i nie być ciągle lub czuć się jakimś przestępcą do śmierci. Pięć lat na przedawnienie najdłużej i roszczeń do niego, bez możliwości stosowania furtek na przedłużenie, kombinowanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane