statystyki

O przychodzie przy wnoszeniu udziałów do spółki

autor: Ewa Ciechanowska16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:17

TEZA: Neutralna podatkowo jest wymiana udziałów, gdy wspólnik jednej spółki wniesie posiadane udziały do drugiej spółki, a ta wraz z nabytymi udziałami otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały zostały wniesione.

Nr IBPB-2-2/4511-435/15/MM, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 30 października 2015 r.

PROBLEM

Polski podatnik (wspólnik nr 1) zamierza samodzielnie lub wraz z inną osobą fizyczną (wspólnikiem nr 2) założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (spółka I). W przyszłości obaj wspólnicy zamierzają wnieść wszystkie przysługujące im udziały spółki I (po jej zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym) do innej spółki z o.o. (spółka II) z siedzibą w Polsce. W efekcie podwyższony zostanie kapitał zakładowy spółki II. Nie przewiduje ona żadnej dodatkowej zapłaty w gotówce w związku z objęciem przez wspólników jej udziałów. W wyniku aportu udziałów spółki I spółka II uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce I.

Czy w wyniku wniesienia przez wspólnika nr 1 udziałów spółki I do spółki II w zamian za udziały spółki II uzyska on przychód podlegający opodatkowaniu PIT?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a–c. Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 omawianej ustawy. I tak za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane