statystyki

Podatek od spadków i darowizn: Liczy się to, kto zasiedział grunt, a nie kto opłacił dom

autor: Katarzyna Rosik10.11.2015, 08:14; Aktualizacja: 10.11.2015, 09:36
budowa, dom, nieruchomości

Rację organom podatkowym przyznał NSA.źródło: ShutterStock

Nakłady na nieruchomość może odliczyć tylko jej nabywca, choćby nawet zostały one poniesione z majątku wspólnego małżonków – orzekł NSA.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.) pozwala przy zasiedzeniu nieruchomości wyłączyć z podstawy opodatkowania wartość budynku wzniesionego przez osobę nabywającą nieruchomość przez zasiedzenie (art. 7 ust. 5 ustawy).

W sprawie rozpatrywanej przez NSA urząd skarbowy, ustalając wysokość podatku od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia, odliczył tylko połowę nakładów poniesionych przez małżonków. Stwierdził, że wyłączone od opodatkowania są tylko nakłady dokonane przez nabywcę w czasie biegu zasiedzenia. Jedyną właścicielką zasiedzianej nieruchomości była żona, a więc tylko jej nakłady mogą być odliczone, mimo że zostały dokonane ze wspólnego majątku małżonków. Urząd powołał się na art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że co do zasady małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. To – uznał – uzasadnia odliczenie połowy poniesionych nakładów.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • vip(2015-11-12 12:28) Zgłoś naruszenie 10

    Czytam uzasadnienie tego wyroku o włos się na głowie jeży. Sąd administracyjny nie ma pojęcia o zawiłościach prawa rodzinnego i ustrojów majątkowych małżeńskich. Inna sprawa, że skarżący dał ciała i nie wnioskował o zasiedzenie wraz z żoną a potem tego argumentu nie użył w postępowaniu podatkowym tak jak trzeba.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane