statystyki

Przekazanie infrastruktury na rzecz gminy nie jest darowizną

autor: Tomasz Kosieradzki16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:13
Pieniądze

Koszty uzyskania przychodów dzieli się na dwie grupy.źródło: ShutterStock

Deweloperzy często ponoszą koszty budowy przyłączy do inwestycji czy dostępu do dróg publicznych. Wydatki te mogą zaliczyć do kosztów.

Inwestycja deweloperska jest przedsięwzięciem bardzo kapitałochłonnym. Jej realizacja wiąże się nie tylko ze wzniesieniem samego budynku, ale również z zapewnieniem dostępu do drogi publicznej i wyposażeniem budynku w media. Dla rentowności całego przedsięwzięcia istotny jest też czas realizacji. Aby go skrócić, przedsiębiorcy niejednokrotnie ponoszą nakłady na rzecz infrastruktury drogowej czy przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Następnie infrastruktura ta jest przekazywana na rzecz gminy lub operatora sieci. Przekazanie następuje najczęściej bezpłatnie lub za symboliczną opłatą (sprzedaż za przysłowiową złotówkę). I tu pojawiają się wątpliwości, czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Definicja kosztu

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) zawiera definicję kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 omawianej ustawy są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Definicja kosztów podatkowych odwołuje się zarówno do przesłanek pozytywnych, jak i negatywnych. Aby dany wydatek był kosztem uzyskania przychodu, istotne jest łączne spełnienie przesłanek pozytywnych i niewystąpienie przesłanek negatywnych. Dokonując analizy przepisu, należy stwierdzić, iż dany wydatek jest kosztem, pod warunkiem że:

● został poniesiony przez podatnika,

● ma charakter definitywny (przez co rozumie się niepodleganie zwrotowi),

● ma związek z osiąganymi przychodami lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów,

● znajduje się poza katalogiem kosztów wymienionych wprost jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane