statystyki

Przy sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju trzeba pilnować ustawowych limitów

autor: Marcin Szymankiewicz02.11.2015, 11:54; Aktualizacja: 02.11.2015, 12:41
Podatnicy podatku od wartości dodanej, którzy nie przekroczą kwoty 160 000 zł, mogą wybrać miejsce opodatkowania na terytorium kraju, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji)

Podatnicy podatku od wartości dodanej, którzy nie przekroczą kwoty 160 000 zł, mogą wybrać miejsce opodatkowania na terytorium kraju, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji)źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. W ostatnich tygodniach zgłosiła się do mnie firma irlandzka niemająca stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i niezarejestrowana dla celów VAT w Polsce. Firma irlandzka od początku 2015 r. dokonuje sprzedaży za pośrednictwem internetu dla osób indywidualnych w Polsce. Przedmiotem sprzedaży są rzeczy ruchome (bez wyrobów akcyzowych), np. odzież, kosmetyki, drobny sprzęt RTV-AGD. Sprzedane towary są wysyłane z Irlandii do nabywców w Polsce. Towary nie są opodatkowane VAT w Irlandii w systemie marży ani w podobnej procedurze. Z informacji uzyskanych od firmy irlandzkiej wynika, że wartość sprzedaży dla nabywców z Polski zbliża się do 150 000 zł. Czy firma irlandzka powinna się zarejestrować dla celów VAT w Polsce?

Analiza przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, że sprzedaż dokonywana za pośrednictwem internetu przez firmę irlandzką na rzecz nabywców z Polski spełnia definicję sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. Towary są bowiem wysyłane przez irlandzkiego podatnika podatku od wartości dodanej z Irlandii do Polski, a sprzedaż jest dokonywana na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami VAT i niemających obowiązku rozliczania podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Definicja ustawowa

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 24 ustawy o VAT przez sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT, lub


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane