statystyki

Fiskus w 2016 r. liczy na akcyzę. Oby się nie przeliczył

autor: Mariusz Szulc26.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 29.10.2015, 13:22
alkohol, akcyza, banderola

Fiskus liczy na akcyzę. Oby się nie przeliczyłźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów szacuje, że w przyszłym roku po raz kolejny wzrosną wpływy budżetu z podatku akcyzowego. To optymizm na wyrost – uważają eksperci.

Wskazują na ogromną szarą strefę na rynku wyrobów tytoniowych (tylko w ostatnim roku budżet stracił w ten sposób 2,3 mld zł), popularność ich nieopodatkowanych zamienników (e-papierosy), a także wchodzące w życie od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przez przemysły chemiczny, metalurgiczny i energochłonny.

Założenia MF

Z projektu ustawy budżetowej na 2016 r. (sejmowy druk nr 3988) wynika, że Ministerstwo Finansów liczy na ponad 64 mld zł wpływów z akcyzy. To oznacza wzrost o 1,8 proc. wobec danych dotyczących wykonania budżetu w tym roku (62 mld 880 mln zł) i o 0,7 proc. wobec wcześniejszych szacunków na 2015 r. Skąd ten optymizm?

Głównymi wskaźnikami makroekonomicznymi wykorzystywanymi w opracowaniu prognoz są realny produkt krajowy brutto oraz realne spożycie prywatne – wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Zapewnia, że przygotowując projekt budżetu, wziął pod uwagę zarówno spadkowy trend sprzedaży papierosów, jak i nowe preferencje dotyczące akcyzy od energii elektrycznej wykorzystywanej przez przemysł.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane