statystyki

Fiskus w 2016 r. liczy na akcyzę. Oby się nie przeliczył

autor: Mariusz Szulc26.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 29.10.2015, 13:22
alkohol, akcyza, banderola

Fiskus liczy na akcyzę. Oby się nie przeliczyłźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów szacuje, że w przyszłym roku po raz kolejny wzrosną wpływy budżetu z podatku akcyzowego. To optymizm na wyrost – uważają eksperci.

Wskazują na ogromną szarą strefę na rynku wyrobów tytoniowych (tylko w ostatnim roku budżet stracił w ten sposób 2,3 mld zł), popularność ich nieopodatkowanych zamienników (e-papierosy), a także wchodzące w życie od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przez przemysły chemiczny, metalurgiczny i energochłonny.

Założenia MF

Z projektu ustawy budżetowej na 2016 r. (sejmowy druk nr 3988) wynika, że Ministerstwo Finansów liczy na ponad 64 mld zł wpływów z akcyzy. To oznacza wzrost o 1,8 proc. wobec danych dotyczących wykonania budżetu w tym roku (62 mld 880 mln zł) i o 0,7 proc. wobec wcześniejszych szacunków na 2015 r. Skąd ten optymizm?

Głównymi wskaźnikami makroekonomicznymi wykorzystywanymi w opracowaniu prognoz są realny produkt krajowy brutto oraz realne spożycie prywatne – wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Zapewnia, że przygotowując projekt budżetu, wziął pod uwagę zarówno spadkowy trend sprzedaży papierosów, jak i nowe preferencje dotyczące akcyzy od energii elektrycznej wykorzystywanej przez przemysł.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane