statystyki

Zbycie rzeczy na próbę też podlega VAT

autor: Krystian Szymaniak, Łukasz Tuszyński02.11.2015, 11:54; Aktualizacja: 02.11.2015, 12:30

Choć w tym przypadku nabywca nie staje się jeszcze właścicielem towaru i może go zwrócić sprzedającemu, to mamy już do czynienia z dostawą. Obowiązek podatkowy powstaje więc w chwili dostarczenia towaru.

Kodeks cywilny przewiduje różne szczególne rodzaje sprzedaży. Przykładowo można wskazać sprzedaż z zastrzeżeniem własności, z zastrzeżeniem wyłączności, z zastrzeżeniem prawa odkupu, prawa pierwokupu, sprzedaż na raty, czy wreszcie instytucję sprzedaży na próbę. Tę ostatnią reguluje art. 592 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego przyjmuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. W sytuacji gdy w umowie nie oznaczono terminu próby lub zbadania rzeczy, sprzedawca może sam wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin. Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia w przedmiocie oceny rzeczy przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.

Warunek zawieszający

Co istotne, przy sprzedaży na próbę pod warunkiem zawieszającym przedmiot transakcji do chwili ziszczenia się warunku pozostaje własnością sprzedawcy. Warunek zawieszający stanowi bowiem zastrzeżenie, które uzależnia wystąpienie skutków czynności prawnej od określonego zdarzenia przyszłego i niepewnego. W przypadku sprzedaży na próbę dopiero więc ziszczenie się warunku uznania przez nabywcę przedmiotu sprzedaży za dobry pociąga za sobą skutek w postaci przeniesienia własności rzeczy na kupującego.

W praktyce obrotu gospodarczego sprzedaż na próbę stanowi element polityki handlowej, stąd też przedsiębiorcy nierzadko decydują się na dokonywanie tego rodzaju transakcji. Podyktowane jest to przede wszystkim tym, że takie rozwiązanie zachęca potencjalnych nabywców do nabycia towarów od przedsiębiorcy, który umożliwia im zapoznanie się z oferowanym produktem. Tego typu sprzedaż dotyczy zwłaszcza towarów drogich, kiedy to zły wybór kupującego może go sporo kosztować. Dzięki sprzedaży na próbę nabywca może sprawdzić, czy towar spełnia jego oczekiwania.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane