statystyki

Kto powinien wystawić fakturę ostatecznym najemcom

autor: Marcin Szymankiewicz05.10.2015, 09:40; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:56
Mieszkanie na wynajem

W przedstawionym stanie faktycznym usługi najmu świadczą zarówno spółka Alfa na rzecz spółki Omega (usługi najmu nieruchomości), jak i spółka Omega na rzecz firm trzecich – ostatecznych najemców (usługi podnajmu pomieszczeń).źródło: ShutterStock

Spółka Alfa (podatnik VAT czynny), która jest właścicielem zabudowanej nieruchomości (budynek biurowy wraz z gruntem), wynajęła tę nieruchomość spółce Omega (podatnik VAT czynny). Spółka Omega podnajmuje pomieszczenia w tym lokalu ostatecznym najemcom, tj. firmom trzecim. Kto powinien wystawiać faktury dla ostatecznych najemców (podnajemców) – właściciel nieruchomości (spółka Alfa) czy jej dzierżawca (spółka Omega)?

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, tj. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowidostawytowarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Umowa najmu jest umową nazwaną w kodeksie cywilnym uregulowaną. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (art. 659 par. 1 k.c.). Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu . Stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu (art. 668 par. 1 k.c.).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane