statystyki

Rekompensata dla zwolnionego pracownika to koszt firmy

autor: Patrycja Dudek08.09.2015, 20:00

Wspólnik spółki jawnej może odliczyć od przychodu odszkodowanie wypłacone za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

Chodziło o spółkę osobową, która zwolniła pracownika w trybie dyscyplinarnym. Sprawa trafiła jednak do sądu rejonowego, bo zwolniony domagał się odszkodowania za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Ostatecznie na mocy ugody sądowej otrzymał od firmy kwotę 3 tys. zł, od której ta potrąciła zaliczkę na PIT.

Wypłaconą kwotę wspólnicy spółki chcieli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – proporcjonalnie do swojego udziału w zysku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że wypłacone odszkodowanie nie ma żadnego związku z przychodami spółki. – Zapłata nie przyniesie jej zysku, tylko zwolni ją ze zobowiązania wobec niezatrudnionego już pracownika – wyjaśnił. Podkreślił też, że nie można obciążać budżetu skutkami niezgodnego z prawem działania pracodawcy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane