statystyki

Rekompensata dla zwolnionego pracownika to koszt firmy

autor: Patrycja Dudek08.09.2015, 20:00

Wspólnik spółki jawnej może odliczyć od przychodu odszkodowanie wypłacone za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

Chodziło o spółkę osobową, która zwolniła pracownika w trybie dyscyplinarnym. Sprawa trafiła jednak do sądu rejonowego, bo zwolniony domagał się odszkodowania za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Ostatecznie na mocy ugody sądowej otrzymał od firmy kwotę 3 tys. zł, od której ta potrąciła zaliczkę na PIT.

Wypłaconą kwotę wspólnicy spółki chcieli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – proporcjonalnie do swojego udziału w zysku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że wypłacone odszkodowanie nie ma żadnego związku z przychodami spółki. – Zapłata nie przyniesie jej zysku, tylko zwolni ją ze zobowiązania wobec niezatrudnionego już pracownika – wyjaśnił. Podkreślił też, że nie można obciążać budżetu skutkami niezgodnego z prawem działania pracodawcy.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane