Podatnik nie zapłaci PIT, gdy pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na zakup nieruchomości we Francji i tam zamieszka – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
Chodziło o podatnika, który chciał sprzedać mieszkanie odziedziczone po matce i za te pieniądze kupić dom we Francji, do współwłasności z córką i jej rodziną. Planował przenieść się tam na stałe. Uważał, że nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania dzięki art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach to potwierdził. Wyjaśnił, że jednym z takich celów jest nabycie domu (lub udziału w nim) położonego w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o PIT).
Nie wystarczy jednak, aby podatnik został właścicielem lub współwłaścicielem domu we Francji. Musi w nim zamieszkać – podkreślił organ. Dodał, że skoro podatnik zamierza kupić dom wspólnie z córką i jej rodziną, to kwotę dochodu zwolnionego z PIT należy obliczyć stosownie do wielkości jego udziału w budynku.
Katowicki organ już wcześniej odniósł się do tego samego pytania podatnika. Wtedy jednak wydał niekorzystną interpretację, bo mężczyzna poinformował, że zanim na stałe przeprowadzi się do Francji, będzie przebywał na przemian raz tam, raz w Polsce. Organ uznał więc, że w takiej sytuacji kupiony dom nie będzie spełniał całorocznej funkcji mieszkalnej, a okresowe wykorzystywanie budynku podczas odwiedzin u córki nie daje podstawy do zwolnienia.
Interpretacja dyrektor IS w Katowicach z 30 czerwca 2015 r., nr IBPBII/2/4511-407/15/HS