statystyki

Ulga także na dom za granicą. Ale trzeba tam zamieszkać

autor: Agnieszka Pokojska17.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 17.07.2015, 10:13

Podatnik nie zapłaci PIT, gdy pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na zakup nieruchomości we Francji i tam zamieszka – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o podatnika, który chciał sprzedać mieszkanie odziedziczone po matce i za te pieniądze kupić dom we Francji, do współwłasności z córką i jej rodziną. Planował przenieść się tam na stałe. Uważał, że nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania dzięki art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach to potwierdził. Wyjaśnił, że jednym z takich celów jest nabycie domu (lub udziału w nim) położonego w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane