statystyki

Nie każdy najem to usługa kompleksowa

autor: Katarzyna Bajak16.07.2015, 08:09; Aktualizacja: 16.07.2015, 09:55
tablety-rachunki-smutek

Jeśli więc wynajmujący zawiera umowę na dostawę wody, odbiór ścieków i wywóz nieczystości, to nie przenosi tych kosztów bezpośrednio na najemcęźródło: ShutterStock

Jeśli najemca może decydować o zużyciu wody czy energii, przemawia to za odrębnością świadczeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

W praktyce problem dotyczy jedynie dostawy wody i odbioru ścieków, bo są one objęte preferencyjną stawką 8 proc. VAT. Przy wywozie śmieci najemca nie ma możliwości wyboru odbiorcy, dlatego refaktura powinna być z taką samą stawką jak najem, czyli 23 proc. Tak orzekł niedawno NSA w wyroku z 10 lipca 2015 r. (sygn. akt I FSK 944/15).

Sprawa rozpatrywana przez warszawski WSA dotyczyła spółki, która wynajmowała lokale użytkowe. Sądziła, że czynsz powinien być opodatkowany według stawki 23 proc., zaś opłaty za media powinny być refakturowane zgodnie ze stawką właściwą dla danej usługi, wynikającą z faktury od dostawcy mediów. Woda, odbiór ścieków i wywóz śmieci powinny być więc objęte stawką 8 proc., a energia elektryczna i c.o. – 23 proc.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane