statystyki

Odszkodowanie nie jest kosztem wytworzenia środków trwałych w budowie

autor: Elżbieta Gaździk06.07.2015, 10:17; Aktualizacja: 06.07.2015, 10:22

W trakcie realizacji inwestycji trzeba było wykonać roboty dodatkowe, co spowodowało wydłużenie terminu realizacji robót budowlanych objętych zawartą umową. Dlatego wykonawca tych robót wystąpił do inwestora – jednostki budżetowej o odszkodowanie z tytułu poniesienia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem placu budowy (najem ogrodzenia, najem kontenerów, najem dźwigu). W związku z tym w jednostce powstała wątpliwość, czy odszkodowanie to będzie mogło być zaliczone do kosztów wytworzenia środka trwałego. A także czy w związku z tym jego zapłata będzie mogła być sfinansowana z wydatków inwestycyjnych w ramach paragrafu 605.

Odszkodowanie uregulowane przez inwestora – jednostkę budżetową na rzecz wykonawcy, o ile jest to odszkodowanie, umowne czy odszkodowanie, o które wykonawca wystąpił na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, podlega zaliczeniu w poczet pozostałych kosztów operacyjnych. Oznacza to, że nie powinno ono być sfinansowane w ramach wydatków inwestycyjnych (par. 605).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane