statystyki

Odszkodowanie nie jest kosztem wytworzenia środków trwałych w budowie

autor: Elżbieta Gaździk06.07.2015, 10:17; Aktualizacja: 06.07.2015, 10:22

W trakcie realizacji inwestycji trzeba było wykonać roboty dodatkowe, co spowodowało wydłużenie terminu realizacji robót budowlanych objętych zawartą umową. Dlatego wykonawca tych robót wystąpił do inwestora – jednostki budżetowej o odszkodowanie z tytułu poniesienia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem placu budowy (najem ogrodzenia, najem kontenerów, najem dźwigu). W związku z tym w jednostce powstała wątpliwość, czy odszkodowanie to będzie mogło być zaliczone do kosztów wytworzenia środka trwałego. A także czy w związku z tym jego zapłata będzie mogła być sfinansowana z wydatków inwestycyjnych w ramach paragrafu 605.

Odszkodowanie uregulowane przez inwestora – jednostkę budżetową na rzecz wykonawcy, o ile jest to odszkodowanie, umowne czy odszkodowanie, o które wykonawca wystąpił na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, podlega zaliczeniu w poczet pozostałych kosztów operacyjnych. Oznacza to, że nie powinno ono być sfinansowane w ramach wydatków inwestycyjnych (par. 605).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane