statystyki

IS w Katowicach o rozliczeniu operacji w prywatnej klinice

autor: Ewa Ciechanowska13.07.2015, 10:31; Aktualizacja: 13.07.2015, 11:01
IS w Katowicach o rozliczeniu operacji w prywatnej klinice

IS w Katowicach o rozliczeniu operacji w prywatnej kliniceźródło: ShutterStock

TEZA: Wydatków na zabieg operacyjny, który nie jest zabiegiem usprawniającym, nie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Nr IBPBII/1/4511-232/15/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ

z 24 czerwca 2015 r.

PROBLEM

Podatniczka jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Uzyskuje dochody z tytułu emerytury i najmu lokalu. W 2012 r. przebywała na leczeniu szpitalnym na oddziale rehabilitacyjnym w związku z postępującą chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych. Od 2013 r. pobyty w sanatorium przestały przynosić oczekiwaną poprawę stanu zdrowia. Lekarz prowadzący zalecił przeprowadzenie operacji wszczepienia endoprotezy. Z uwagi na długi okres oczekiwania (do 2017 roku) na operację w ramach systemu Narodowego Funduszu Zdrowia podatniczka zdecydowała się w październiku 2014 r. na przeprowadzenie zabiegu w prywatnej klinice.

Wskazała, że wydatek dotyczy wszczepienia endoprotezy, został poniesiony z tytułu zabiegu rehabilitacyjnego. Podatniczka ma fakturę wystawioną na nią, która obejmuje łączny koszt całego zabiegu, bez wyszczególnienia kosztu endoprotezy.

Czy wydatek na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i zakupu tej endoprotezy jest wydatkiem ponoszonym w celach rehabilitacyjnych?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 29–30c oraz art. 30e, stanowi dochód, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń zawiera art. 26 ust. 7a wspomnianej ustawy, zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zaś zostały w ust. 7 i 7b–7g tego artykułu.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane