statystyki

Brak banderoli nie zwalnia z innych podatków

autor: Mariusz Szulc15.07.2015, 07:43; Aktualizacja: 15.07.2015, 09:02
alkohol, akcyza, banderola

Zdaniem WSA dotyczy to także sytuacji, w której podatnik w sposób ciągły i zorganizowany sprzedawał nielegalnie używki.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli ktoś sprzedaje alkohol i papierosy bez znaków akcyzy, to działając w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzi działalność gospodarczą – wynika z wyroku olsztyńskiego WSA.

Chodziło o podatnika, który wraz ze wspólnikiem handlował nielegalnie używkami. Prowadził w ten sposób – jak stwierdził urząd kontroli skarbowej – niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą. Z tego powodu urzędnicy oszacowali jego dochody na podstawie art. 23 par. 4 ordynacji podatkowej. Oparli się na zeznaniach wspólnika, z których wynikało, ile papierosów i alkoholu zostało sprzedanych w badanym okresie i za jaką kwotę.

Podatnik odwołał się, twierdząc, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT fiskus nie może pobierać daniny od przychodów pochodzących z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Dotyczy to także nielegalnego handlu.

Dyrektor izby skarbowej podtrzymał jednak decyzję pierwszej instancji. Stwierdził, że prowadzenie działalności gospodarczej jest faktem, niezależnie od tego, jak ocenia ją sam podatnik i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z tym związanych. Organ zwrócił uwagę na to, że w tej sprawie działania przestępcze polegały na wprowadzeniu do obrotu nielegalnie odkażonego alkoholu, by można było nim handlować i na tym zarabiać. Natomiast uzyskany przychód nie wynika z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Umowa sprzedaży jest umową uregulowaną w przepisach prawa cywilnego, a zatem co do zasady handel alkoholem jest dozwolony. To samo dotyczy papierosów sprzedawanych bez polskich znaków akcyzy.

Potwierdził to także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Wyjaśnił, że nieważność umowy na gruncie prawa cywilnego nie musi oznaczać, że od przychodów z tego tytułu nie można pobierać PIT. Przywołał przy tym wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1624/09) i z 15 stycznia 2008 r. (sygn. akt II FSK 1578/06). W drugim z nich NSA stwierdził, że jeśli korzyść majątkowa może być uznana za przychód na gruncie ustawy o PIT, to można od niej pobrać podatek.

Zdaniem WSA dotyczy to także sytuacji, w której podatnik w sposób ciągły i zorganizowany sprzedawał nielegalnie używki.


Pozostało 7% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane