statystyki

Błąd w pouczeniu nie zmienia prawa

autor: Łukasz Zalewski14.07.2015, 07:15; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:02
emeryci-komputer-dokumenty

Naczelnik uznał, że podatnik błędnie skierował podanie do niego, zamiast do starostyźródło: ShutterStock

Jeśli przepisy nie przewidują możliwości złożenia zażalenia, to podatnik nie może go wnieść, nawet gdyby organ wskazał mu taką możliwość – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który początkowo skierował podanie do naczelnika urzędu skarbowego – jako organu egzekucyjnego. Wzywał w nim starostę powiatu do wykonania postanowienia sądu. Naczelnik uznał, że podatnik błędnie skierował podanie do niego, zamiast do starosty. Wydał więc postanowienie, w którym wyjaśnił, że nie jest organem właściwym w sprawie i że przekazał podanie do starosty. Pouczył jednocześnie podatnika, że od tego postanowienia przysługuje mu zażalenie do dyrektora izby skarbowej i że można je złożyć w ciągu 7 dni.

Podatnik skorzystał z tej możliwości. W zażaleniu domagał się ustalenia, kiedy starosta powiatu wykona postanowienie sądu rejonowego o wpis do księgi wieczystej.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane