statystyki

Złożenie zażalenia może pomóc w uzyskaniu interpretacji indywidualnej

autor: Radosław Baraniewicz20.07.2015, 09:57; Aktualizacja: 20.07.2015, 12:06

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie w art. 14b nowego paragrafu 5a. Ma on pozwalać organowi podatkowemu na odsyłanie podatnika wnioskującego o wydanie interpretacji indywidualnej do określonej interpretacji ogólnej.

Przyjęte rozwiązanie może doprowadzić w praktyce do zmniejszenia liczby wydawanych interpretacji indywidualnych. Należy jednak podkreślić, że celem wprowadzenia tego przepisu było osiągnięcie stanu, w którym interpretacje indywidualne nie będą odbiegały od stanowiska przedstawionego w interpretacjach ogólnych.

W takiej sytuacji organ podatkowy wprawdzie odmówi wydania interpretacji indywidualnej, niemniej jednak wskaże na interpretację ogólną, która ma zastosowanie w danej sytuacji. W konsekwencji zastosowanie się przez wnioskodawcę do interpretacji ogólnej będzie objęte ochroną prawną, która zabezpieczy podatnika przed obowiązkiem zapłaty podatku, odsetkami i która będzie wykluczała możliwość pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Regulacja ta niesie takie ryzyko, że w przypadku gdy interpretacja ogólna jest dla wnioskodawcy negatywna, to wówczas organ wskaże na nią w postanowieniu o bezprzedmiotowości wniosku. W takiej sytuacji podatnik nie będzie mógł wchodzić w spór co do prawidłowej interpretacji przepisów prawa, jak ma to miejsce obecnie, skoro interpretacja indywidualna nie zostanie udzielona. I w tym przypadku nowe przepisy mogą realnie zmniejszyć korzyści, jakie niesie możliwość uzyskania interpretacji ministra finansów w indywidualnej sprawie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane