Kawa w puszce też bez preferencji

autor: Patrycja Dudek06.07.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.07.2015, 08:38
NSA zgodził się z dyrektorem izby. Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, użycie w przepisach słowa „napar” nie oznacza, że produkty na bazie ekstraktu należy opodatkować inaczej. – Celem ustawodawcy było wyłączenie z preferencji wszystkich produktów zawierających kawę – powiedział.

NSA zgodził się z dyrektorem izby. Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, użycie w przepisach słowa „napar” nie oznacza, że produkty na bazie ekstraktu należy opodatkować inaczej. – Celem ustawodawcy było wyłączenie z preferencji wszystkich produktów zawierających kawę – powiedział.źródło: ShutterStock

Bez znaczenia jest to, czy napój jest przygotowywany z naparu, czy z ekstraktu. Jeśli zawiera kofeinę, to nie jest objęty obniżoną stawką VAT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stacji paliw Orlen, sprzedającej także produkty spożywcze. W ofercie miała m.in. napoje kawowe w puszkach o różnych smakach. Orlen kupuje je od producenta naliczającego 5 proc. VAT, zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną. Stacja chciała odsprzedawać napoje swoim klientom na tych samych zasadach.

Argumentowała, że obowiązujące od 1 kwietnia 2013 r. przepisy nie pozwalają na stosowanie preferencyjnej stawki VAT w odniesieniu do napojów zawierających napar kawy, a kawa w puszce produkowana jest na bazie ekstraktu kawowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania. Stwierdził, że kawa to kawa, bez względu na to, czy powstaje z ekstraktu, czy z naparu. Wyjaśnił, że ustawodawcy chodziło o wszystkie produkty przygotowywane na bazie esencji kawy. Dodał, że ekstrakt powstaje z naparu, a w związku z tym należy uznać je za synonimy.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane