statystyki

Kawa w puszce też bez preferencji

autor: Patrycja Dudek06.07.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.07.2015, 08:38
NSA zgodził się z dyrektorem izby. Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, użycie w przepisach słowa „napar” nie oznacza, że produkty na bazie ekstraktu należy opodatkować inaczej. – Celem ustawodawcy było wyłączenie z preferencji wszystkich produktów zawierających kawę – powiedział.

NSA zgodził się z dyrektorem izby. Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, użycie w przepisach słowa „napar” nie oznacza, że produkty na bazie ekstraktu należy opodatkować inaczej. – Celem ustawodawcy było wyłączenie z preferencji wszystkich produktów zawierających kawę – powiedział.źródło: ShutterStock

Bez znaczenia jest to, czy napój jest przygotowywany z naparu, czy z ekstraktu. Jeśli zawiera kofeinę, to nie jest objęty obniżoną stawką VAT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stacji paliw Orlen, sprzedającej także produkty spożywcze. W ofercie miała m.in. napoje kawowe w puszkach o różnych smakach. Orlen kupuje je od producenta naliczającego 5 proc. VAT, zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną. Stacja chciała odsprzedawać napoje swoim klientom na tych samych zasadach.

Argumentowała, że obowiązujące od 1 kwietnia 2013 r. przepisy nie pozwalają na stosowanie preferencyjnej stawki VAT w odniesieniu do napojów zawierających napar kawy, a kawa w puszce produkowana jest na bazie ekstraktu kawowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania. Stwierdził, że kawa to kawa, bez względu na to, czy powstaje z ekstraktu, czy z naparu. Wyjaśnił, że ustawodawcy chodziło o wszystkie produkty przygotowywane na bazie esencji kawy. Dodał, że ekstrakt powstaje z naparu, a w związku z tym należy uznać je za synonimy.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane