Branża paliwowa chwali Ministerstwo Finansów za decyzję o umożliwieniu odliczania 50 proc. VAT z ceny zakupu paliwa do samochodów używanych do celów mieszanych.

Zmiany w tym zakresie weszły w życie 1 lipca 2015 r. i jak szacują eksperci skorzysta z nich większość z 1,7 mln zarejestrowanych w Polsce firm. Czy to przełoży się jednak na wzrost zakupu paliwa? Branża chociaż chwali decyzję fiskusa, to w tym zakresie jest ostrożna. Zdaniem Haliny Pupacz, prezesa Polskiej Izby Paliw Płynnych odliczenie 50 proc. VAT od paliwa to czynnik stabilizujący popyt na paliwa. Samo zezwolenie na odliczanie podatku od zakupu paliwa to jednak zbyt mało, aby już dziś móc liczyć na wzrost jego zakupów na stacjach benzynowych. Przedsiębiorcy każdy podobny wydatek planują przecież z dużym wyprzedzeniem – mówi ekspertka. Jednak w dłuższej perspektywie zezwolenie na odliczanie VAT od paliwa powinno się przełożyć na więcej decyzji biznesowych a więc i wzrost gospodarczy – podsumowuje.

Zadowolony jest także Witold Literacki, dyrektor Biura Podatków w PKN ORLEN. Jego zdaniem decyzję fiskusa najbardziej ucieszy firmy posiadające duże floty samochodowe, gdzie najwyższe są wydatki na zakup paliwa. Docelowo Ministerstwo Finansów powinno jednak zezwolić na pełne odliczenie VAT z tytułu zakupu paliwa silnikowego. To mogłoby bowiem zmniejszyć poziom szarej strefy na rynku. Jeśli bowiem przedsiębiorca „zaoszczędziliby” 23 proc. na VAT, to nie musiałby poszukiwać tańszego paliwa pochodzącego z nielegalnego źródła – podsumowuje Witold Literacki