statystyki

Nie można odziedziczyć prawa, które nie istniało

autor: Katarzyna Rosik03.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 03.07.2015, 09:07
Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie nie wchodzi do masy spadkowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeśli było dochodzone i wypłacone po śmierci spadkodawcy – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o nieruchomość, która za życia spadkodawcy przeszła na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu z 26 października 1945 r., zwanego potocznie dekretem Bieruta. Prawa i roszczenia do niej odziedziczyli następcy prawni spadkodawcy, ale ich wniosek o przyznanie im prawa własności czasowej do nieruchomości został oddalony. Dopiero po latach samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziło nieważność tej decyzji.

Gdyby od początku była ona prawidłowa, to spadkobiercy uzyskaliby prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości. Jednak nieodwracalne skutki decyzji z 1959 r. spowodowały, że prawo to zostało im odebrane. Spadkobiercy wnieśli do sądu pozew o odszkodowanie. Zostało im ono przyznane wraz z odsetkami w 2012 r.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane