W pierwszych czterech miesiącach 2015 r. wpływy z VAT były o 8,4 proc. niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z szacunkowych danych o wykonaniu budżetu wynika, że od stycznia do kwietnia wyniosły one ok. 41,2 mld zł, natomiast rok wcześniej ok. 45 mld zł.
Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów, przypomina, że wpływy z VAT w pierwszych miesiącach 2014 r. były na wyjątkowo wysokim poziomie – były wyższe w stosunku do dochodów w analogicznym okresie 2013 r. aż o 21,3 proc.
To m.in. efekt likwidacji zwrotu VAT na materiały budowlane oraz zwiększonej sprzedaży alkoholu przed podwyżką akcyzy – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.
Dodaje, że na tegoroczne wyniki wpłynęło wprowadzenie od początku 2015 r. uproszczonej procedury rozliczania VAT przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO).
– Efektem tego jest przesunięcie strumienia wpływów z VAT w pierwszych miesiącach 2015 r. – tłumaczy rzecznik. Dlatego resort spodziewa się wyższej dynamiki wpływów w drugiej połowie roku.
Na dane z początku 2014 r. mogło też wpłynąć wprowadzone od 1 października 2013 r. odwrotne obciążenie w obrocie m.in. prętami stalowymi i miedzią – rzecznik MF jednak o tym nie wspomina.
Z drugiej strony przez pierwszy kwartał 2014 r. obowiązywały korzystne zasady odliczania VAT od samochodów osobowych z homologacją ciężarową N1. Można było odliczyć 100 proc. Zmieniło się to dopiero od 1 kwietnia 2014 r., od kiedy można odliczać 50 proc. podatku od pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych.