statystyki

Odwrotne obciążenie, ulga na złe długi, odliczenia. Zmiany w VAT od 1 lipca

autor: Tomasz Krywan11.05.2015, 10:33; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:36
Pieniądze

Niektóre z wprowadzonych zmian będą korzystne dla podatnikówźródło: ShutterStock

Kolejne zmiany w VAT. Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. z o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 605; dalej: ustawa nowelizująca) wprowadza wiele zmian, z których część wejdzie w życie już 1 lipca 2015 r., zaś część 1 stycznia 2016 r.

Niektóre z wprowadzonych zmian będą korzystne dla podatników (np. możliwość korzystania z ulgi na złe długi przez wierzycieli powiązanych z dłużnikami czy wyłączenie obowiązku korygowania VAT przez dłużnika będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji). W większości przypadków zmiany mają jednak na celu ochronę interesów fiskusa i trudno je uznać za korzystne dla podatników.

Taki właśnie charakter ma najważniejsza z wprowadzanych ustawą nowelizującą zmian, polegająca na dodaniu przepisów określających zasady obliczania kwoty podatku naliczonego w odniesieniu do zakupów towarów i usług wykorzystywanych częściowo do celów działalności gospodarczej, częściowo zaś do celów innych niż działalność gospodarcza. W przypadku wielu podatników nowe przepisy spowodują konieczność określania i stosowania w trakcie roku przy dokonywaniu odliczeń nowej proporcji (prewspółczynnika), zaś po zakończeniu roku – nowego rodzaju korekty rocznej.

W drugiej kolejności należy wskazać zmiany w przepisach o odwrotnym obciążeniu. Z jednej strony ograniczą one stosowanie tego mechanizmu w przypadku transakcji krajowych (przez wyłączenie stosowania odwrotnego obciążenia w przypadkach, gdy nabywcami są podatnicy inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni). Z drugiej jednak rozszerzą zakres jego stosowania (przez objęcie procedurą odwrotnego obciążenia nowych kategorii towarów).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane