statystyki

Wyroby gotowe powinny być ujęte według rzeczywistego kosztu wytworzenia

autor: Anna Michalak18.05.2015, 10:22; Aktualizacja: 18.05.2015, 10:28
Kontrola skarbowa

Kontrola skarbowaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo produkcyjne wytwarza jeden rodzaj wyrobu gotowego. Ewidencję wyrobów gotowych i produkcji niezakończonej prowadzi według rzeczywistego kosztu wytworzenia. Stan produkcji niezakończonej na początek okresu nie wystąpił. Poziom produkcji odpowiada normalnemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych jednostki. W procesie produkcyjnym materiały zużywane są sukcesywnie. Jak należy prawidłowo ewidencjonować wyroby gotowe według rzeczywistego kosztu wytworzenia?

Wycena w rzeczywistym koszcie wytworzenia oznacza, że wyroby gotowe są przyjmowane do magazynu w wysokości kosztu faktycznie poniesionego na ich wytworzenie. W zakres kosztu wytworzenia produktu wchodzą koszty bezpośrednie, a więc dające się przypisać nie tylko do danego produktu (np. materiały i płace bezpośrednie), ale również pozostające w bezpośrednim związku z wielkością produkcji. W myśl ustawy o rachunkowości koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją oraz inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje ów produkt w dniu wyceny.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane