statystyki

Koszty mogą być bez wychodzenia z firmy

autor: Łukasz Zalewski18.05.2015, 07:53; Aktualizacja: 18.05.2015, 08:55
podatki lokalne

Wszystkie dotyczą wspólników spółki komandytowej, którzy wnieśli do niej wkłady głównie w postaci wierzytelności przysługujących im z tytułu pożyczek pieniężnych udzielonych spółce oraz w pieniądzu.źródło: ShutterStock

Częściowy zwrot wkładów w gotówce również daje prawo do obniżenia przychodu o wartość nominalną wkładu – potwierdził NSA w kilku wyrokach.

Wszystkie dotyczą wspólników spółki komandytowej, którzy wnieśli do niej wkłady głównie w postaci wierzytelności przysługujących im z tytułu pożyczek pieniężnych udzielonych spółce oraz w pieniądzu. Po pewnym czasie podjęli uchwałę o częściowym zwrocie wkładów w formie pieniężnej. Sądzili, że w takiej sytuacji kosztem podatkowym będzie nominalna kwota wkładu wniesiona do spółki. Uważali bowiem, że częściowy zwrot wkładów należy traktować tak samo, jak wystąpienie ze spółki – przychód należy pomniejszyć o koszty jego uzyskania w wysokości nominalnej kwoty wkładów do spółki osobowej. Dopóki więc wartość wkładu zwróconego wspólnikowi nie przekroczy nominalnej kwoty wniesionej do spółki, dopóty nie powstanie u niego dochód.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy był innego zdania. Uważał, że częściowy zwrot wkładów należy traktować jako zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce. Wyjaśnił, że możliwość uwzględnienia kosztów poniesionych na objęcie udziałów w spółce osobowej jest odroczona – aż do momentu wyjścia wspólnika ze spółki.

W efekcie zmniejszenie udziału kapitałowego nie pozwala na rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów. Wspólnicy nie zgodzili się z takim stanowiskiem. Wskazali, że skoro wspólnik uzyska przychód z tytułu częściowego wycofania wkładu, to w tej części powinien mieć on również prawo do uwzględnienia w kosztach wydatków na objęcie udziału w spółce. Dodali, że stanowisko organu pozbawia ich możliwości rozliczenia straty spowodowanej częściowym wycofaniem udziałów.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane