statystyki

Repozytorium transakcji finansowych bez podatku od towarów i usług

autor: Katarzyna Rosik18.05.2015, 07:53; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:08
Podatki

Chodziło o spółkę, która została uprawniona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych do prowadzenia repozytorium transakcji zawieranych na instrumentach pochodnych.źródło: ShutterStock

Opłaty pobierane przez spółkę zajmującą się obowiązkowym rejestrowaniem kontraktów terminowych są zwolnione z podatku – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która została uprawniona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych do prowadzenia repozytorium transakcji zawieranych na instrumentach pochodnych. Obowiązek ich raportowania wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z 4 lipca 2012 r.

W praktyce oznacza to, że spółka przyjmuje i gromadzi informacje o wszystkich kontraktach pochodnych zawieranych na rynku regulowanym i poza nim. We wniosku o interpretację podkreślała, że obowiązek zgłaszania transakcji do repozytorium wynika z przepisów. Dlatego należy odróżnić jej działalność od dostępnych na rynku usług w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących instrumentów pochodnych, np. do celów ich wyceny.

Spółka uważała, że opłaty, które pobiera w związku z prowadzeniem repozytorium, są zwolnione z opodatkowania. Wskazywała na art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, odnoszący się do usług dotyczących instrumentów finansowych, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi (z wyłączeniem ich przechowywania i zarządzania nimi). Twierdziła, że zwolnienie to dotyczy również usług pośrednictwa w zakresie instrumentów finansowych. Podkreślała, że rejestracja transakcji w repozytorium jest obligatoryjna. Niewywiązanie się z tego obowiązku podlega sankcji.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane