statystyki

Repozytorium transakcji finansowych bez podatku od towarów i usług

autor: Katarzyna Rosik18.05.2015, 07:53; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:08
Podatki

Chodziło o spółkę, która została uprawniona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych do prowadzenia repozytorium transakcji zawieranych na instrumentach pochodnych.źródło: ShutterStock

Opłaty pobierane przez spółkę zajmującą się obowiązkowym rejestrowaniem kontraktów terminowych są zwolnione z podatku – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która została uprawniona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych do prowadzenia repozytorium transakcji zawieranych na instrumentach pochodnych. Obowiązek ich raportowania wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z 4 lipca 2012 r.

W praktyce oznacza to, że spółka przyjmuje i gromadzi informacje o wszystkich kontraktach pochodnych zawieranych na rynku regulowanym i poza nim. We wniosku o interpretację podkreślała, że obowiązek zgłaszania transakcji do repozytorium wynika z przepisów. Dlatego należy odróżnić jej działalność od dostępnych na rynku usług w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących instrumentów pochodnych, np. do celów ich wyceny.

Spółka uważała, że opłaty, które pobiera w związku z prowadzeniem repozytorium, są zwolnione z opodatkowania. Wskazywała na art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, odnoszący się do usług dotyczących instrumentów finansowych, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi (z wyłączeniem ich przechowywania i zarządzania nimi). Twierdziła, że zwolnienie to dotyczy również usług pośrednictwa w zakresie instrumentów finansowych. Podkreślała, że rejestracja transakcji w repozytorium jest obligatoryjna. Niewywiązanie się z tego obowiązku podlega sankcji.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane