TEZA: Z opodatkowania podatkiem liniowym są wyłączeni podatnicy, którzy w wyniku prowadzenia działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Nr IBPBI/1/4511-82/15/ZK, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 27 kwietnia 2015 r.
PROBLEM
Podatnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. Zamierza rozwiązać tę umowę i prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. W dotychczasowym miejscu zatrudnienia pełnić jednak będzie funkcję członka (prezesa) zarządu na podstawie aktu powołania i z tego tytułu będzie otrzymywał wynagrodzenie.
Jednocześnie podatnik chce wystawiać byłemu pracodawcy faktury z tytułu świadczenia usług dla spółki z o.o., których zakres nie będzie zbieżny z dotychczasowymi obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę.
Czy może opodatkować dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej podatkiem liniowym?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
Wskazać należy, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się również przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Do przychodów tych zalicza się zatem otrzymane wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia.
Dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności są co do zasady opodatkowane według skali podatkowej, chyba że złożą oni naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie innej formy opodatkowania, w tym na zasadach podatku liniowego. W tym przypadku są obowiązani do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Stosownie do art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym, uzyska z działalności prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, to traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Z powyższych przepisów wynika, że możliwość opodatkowania dochodów 19-proc. podatkiem liniowym dotyczy co do zasady dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności. Przy czym możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy w wyniku prowadzenia tej działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są takie same jak czynności, które podatnik wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
W rozpatrywanym przypadku podatnik w 2015 r. nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. (będzie pełnić jedynie funkcję prezesa zarządu). Zatem dla opodatkowania podatkiem liniowym przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności nie ma znaczenia kwestia tożsamości usług świadczonych na rzecz tej spółki w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności i czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy. Nie zachodzą bowiem okoliczności powodujące utratę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.