Zwrot kosztów przejazdu jest zwolniony z podatku tylko do wysokości limitów przewidzianych dla podróży służbowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zwrot kosztów przejazdu jest zwolniony z podatku tylko do wysokości limitów przewidzianych dla podróży służbowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła członków rady nadzorczej spółki z o.o. , którzy za swój udział w pracach rady dostawali wynagrodzenie opodatkowane PIT. Niezależnie od tego spółka zwracała im także koszty dojazdu na posiedzenia rady.
Spór toczył się o to, czy zwrot kosztów dojazdu jest przychodem podatkowym i czy w związku z tym spółka powinna potrącać od tych kwot zaliczki na PIT.
Spółka stała na stanowisku, że kwoty zwracane członkom zarządu nie podlegają opodatkowaniu. Powoływała się na wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt II Sa/Wa 116/04), zgodnie z którym zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach rady nadzorczej nie stanowi elementu wynagrodzenia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał inaczej. Stwierdził, że kwoty otrzymywane przez członków rady nadzorczej są dla nich przychodem. A ze względu na to, że nie są oni pracownikami spółki, jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście (zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o PIT). Wprawdzie istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia, ale tylko do wysokości limitów przewidzianych dla podróży służbowych – stwierdził organ.
Tak samo orzekł WSA w Warszawie. Wyjaśnił, że gdyby spółka nie zwracała członkom rady tych kwot, to musieliby oni zapłacić za dojazd z własnej kieszeni. W związku z tym należy przyjąć, że zwrócone koszty stanowią dla nich przysporzenie majątkowe – stwierdził WSA.
Do takiego samego wniosku doszedł NSA. Orzekł, że zwrot kosztów jest przychodem podatkowym. Sędzia Stefan Babiarz przytoczył art. 11 ust.1 ustawy o PIT, zgodnie z którym do przychodów zalicza się otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zdaniem NSA finansowanie przez spółkę podróży członków rady nadzorczej jest właśnie nieodpłatnym świadczeniem.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 15 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 976/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama