statystyki

Kryzys uzasadnia zaliczanie kar i odszkodowań do kosztów podatkowych

autor: Katarzyna Rosik21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:51

Podatnik powinien mieć możliwość odliczenia wydatków poniesionych na wycofanie się z niekorzystnych dla niego inwestycji lub zobowiązań umownych – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę prowadzącą sieć kawiarni w wynajmowanych lokalach. W związku z kryzysem spółka zastanawiała się nad wypowiedzeniem umów najmu tych lokali w których znajdowały się najmniej rentowne kawiarnie. Problem polegał na tym, że umowy najmu przewidywały obowiązek zapłaty odszkodowania, bądź kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy. Spółka była jednak zdecydowana je ponieść, bo straty w każdej ze zlikwidowanych kawiarni byłyby i tak wyższe.

Spółka była przekonana, że będzie mogła zaliczyć zapłacone kwoty do kosztów podatkowych, bo – jak wskazywała – są spełnione warunki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Argumentowała, że zapłata kary lub odszkodowania pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz może prowadzić do osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów. Podkreślała, że ograniczenie sieci placówek wyłącznie do tych, które są i powinny być nadal rentowne, jest tańszym rozwiązaniem niż utrzymywanie kawiarni do końca trwania okresu, na jaki zawarto umowy. Takie działanie nie tylko nie miałoby żadnego ekonomicznego uzasadnienia, lecz obciążałoby ją wyłącznie zupełnie niepotrzebnymi stratami.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane