Urzędnik skarbowy przestanie być demonem dla obywatela

autor: Łukasz Zalewski18.03.2015, 07:15; Aktualizacja: 18.03.2015, 07:49
Cele nowej ustawy mają być dwa: ochrona praw podatników w stosunkach z organami podatkowymi oraz zwiększenie skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatków.

Cele nowej ustawy mają być dwa: ochrona praw podatników w stosunkach z organami podatkowymi oraz zwiększenie skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatków.źródło: ShutterStock

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, klauzula przeciw unikaniu opodatkowania oraz nowe zasady przedawniania zobowiązań i zwrotu nadpłaty – to założenia nowej ordynacji

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

 • W. K......(2015-03-20 14:22) Zgłoś naruszenie 00

  Do 22: pytek: co tu się dziwić wykształciuchom wystarczyło tylko 20 lat na zrozumienie tej skomplikowanej materii, teraz następne 20 lat będą to pisali przy udziale sekretarza bula.

  Odpowiedz
 • jkk(2015-03-20 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  tylko do wyborów.potem okarze się ,że to nie da sie zrobić...

  Odpowiedz
 • pytek(2015-03-20 08:03) Zgłoś naruszenie 00

  jeżeli minister finansów na konferencji z premierem jest zachwycony, że nowa ordynacja podatkowa zawiera terminy płatności, terminy odwołań, ustalenie co to jest podatek do zapłaty i nadpłata, to ja sie pytam publicznie czy ten kolo przeczytał ordynacje obowiązującą obecnie - to wszystko jest w tym akcie prawnym. Takie informacje były już w ordynacji z 1936 r. - No cóż jakie kierownictwo finansów taka merytoryczność przepisów

  Odpowiedz
 • skarbona(2015-03-19 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Jak wszyscy tacy uczciwi to kto robi karuzele podatkowe? Ja?!
  Powiem tak, przed pracą jako urzędnik (nie demon!) procowałam w biurze rachunkowym i to wtedy otworzyły mi się oczy na to co robią przedsiębiorcy żeby płacić jak najmniejszy podatek. Z tego okresu mam powiedzenie" tylko frajerzy pracują na umowę o pracę". nota bene dostałam plik umów o pracę poczynając od okresu próbnego do umowy na nieokreślony po 1,5 roku pracy! hurtem!
  Pewnie i ten przedsiębiorca uważał, że jest uczciwy...

  Odpowiedz
 • Bert(2015-03-18 21:40) Zgłoś naruszenie 00

  Ostatnia duża liberalizacja procedury podatkowej z 2003r. w połączeniu ze świadomym systematycznym niszczeniem służb skarbowych przez rząd PO/PSL doprowadziła do powiększenia luki w dochodach podatkowych o ok.40 miliardów zł rocznie, a zadłużenie państwa do biliona zł. Warto poczytać, co o tej zdumiewającej luce piszą Modzelewski i Kuźmiuk. Tych pieniędzy nie przywłaszczają krasnoludki, ale nasi "uczciwi" przedsiębiorcy. W końcu te skromne ok.100.000 pustych faktur rocznie ktoś nie tylko wystawia ale i ktoś kupuje. I nie robią tego zachodnie korporacje.
  Dalsza liberalizacja procedury podatkowej oznacza, że praktycznie biznes zostanie niemal zupełnie zwolniony od świadczenia na rzecz państwa z którego świadczeń korzysta pełnymi garściami, a ubytki w dochodach podatkowych pokryją pracownicy i konsumenci w VAT zwiększonym do 25% i zamrożonych po wsze czasy kwotach zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu i kwoty wolnej od podatku.
  Oczywiście to nie wystarczy, dług publiczny będzie narastał, fundusz emerytalny już został zdefraudowany, zostały jeszcze do zagarnięcia rezerwy walutowe, ale to wszystko jest za mało - bankructwo państwa za jakieś 5-6 lat jest pewne.
  A to oznacza koniec z systemem emerytalnym - dla każdego emerytura obywatelska 500 zł, a dla wierzycieli zagranicznych nasze zasoby naturalne, lasy kopaliny, przedsiębiorstwa.
  Ten scenariusz jest raczej przesądzony, i jest to wariant optymistyczny, bo może być i tak, że Rosja zrobi u nas porządek, ponieważ nie ma siły politycznej, która byłaby w stanie zastopować egoistyczną zachłanność zaślepionych przedsiębiorców - nie ma co liczyć na ich opamiętanie, a państwo Polskie istnieje , jak już wiemy tylko "teoretycznie".

  Odpowiedz
 • observer21(2015-03-18 21:06) Zgłoś naruszenie 00

  a propos fiskusa jest szansa skończyć to państwo w państwie:

  Wyrwij fiskusowi bat!

  My, polscy podatnicy, jesteśmy uczciwymi obywatelami. Płacimy podatki, bo wiemy, że to nasz obowiązek. Fiskus zbyt często próbuje nam wmówić, że jesteśmy przestępcami.
  Za oszusta zostaje uznany każdy, kto nie potrafi udowodnić swojej niewinności. Urzędnicy wciąż hołdują zasadzie domniemania winy. Nie godzimy się na to!
  Aparat państwa tworzy przepisy – jeśli są niejasne, odpowiedzialność za negatywne skutki nie powinna być po stronie obywatela – Prezydent RP Bronisław Komorowski.
  W Sejmie RP od paru miesięcy leży projekt noweli przepisów, które zmusiłyby urzędników fiskusa do zmiany swojej postawy wobec obywateli.

  citizengo.org/pl/19986-wyrwij-fiskusowi-bat

  Odpowiedz
 • Doradca podatkowy(2015-03-18 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Do asasd: czekam takich czasów, o jakich Pan wspomina. Ja się o pracę nie boję, gdyż mam jej aż nadto. Właśnie wyprowadzam księgowość po jakimś księgowym, który o księgowości nie ma pojęcia, oraz w piątek jadę do WSA bronić podatnika po takim księgowym. Raczej uważam, że Pan ma się czego bać.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-18 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  Mendy z tzw. skarbówki , obok łańcuchowych przebierańców , to główni sprawcy likwidacji Polski .

  I nie sądzę , by po 25. latach uprawiania bandyckiego procederu cokolwiek istotnego uległo zmianie .

  Odpowiedz
 • dziadek(2015-03-18 17:34) Zgłoś naruszenie 00

  czyż wysuwał zły wniosek logiczny: skoro "Urzędnik skarbowy przestanie być demonem dla obywatela" to znaczy że zanim za chwile przestanie to oznacza że jednak teraz jest demonem dla obywatela

  Odpowiedz
 • Lake5(2015-03-18 16:07) Zgłoś naruszenie 00

  Już dawno rozwalono całą administrację skarbową, która teraz, dla jakiś efektów czepia się zwykłego Kowalskiego bo nie może i nie będzie mogła usadzić prawdziwych przestępców podatkowych. W Austrii, Niemczech, nawet UK administracja skarbowa ma olbrzymie kompetencje - tylko prawie nigdy nie używa ich do walki z przeciętnym obywatelem... U nas wszystko stoi na głowie a Państwo się sypie. Jest jakieś inne państwo w Europie, które rozwala swoją administrację podatkową? W cywilizowanym świecie nie ma.

  Odpowiedz
 • Tessa(2015-03-18 15:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ale to już było !!! To wszystko przedwyborcza gra, a później i tak będzie źle jak było !!

  Odpowiedz
 • lemingom ten kit wciskajcie(2015-03-18 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Wierzyć w to co mówią PO-wcy, to trzebaby być komplenym frajerem i naiwniakiem.

  Odpowiedz
 • k(2015-03-18 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  Pan doradca zdaje się być mądrym człowiekiem, a asasd niezbyt, bo Pan doradca pisze min „jeszcze trochę, a nie będzie kogo "łupić", gdyż korporacje sobie poradzą, a zwykłego obywatela nie będzie już z czego”, dodam, ze ty możesz stać się w każdej chwili „dawcą” wszelkich opłat a beneficjentem „resztek” nie starczających na opłaty nawet, co po 10 latach akcesji w UE jest skandalem !, nawet nie wiesz kiedy, nie znasz dnia i godziny, zawiści i nienawiści, obyś nie poznał, w tym rozkradanym kraju bez odpowiedzialności za to; przy partactwie i obłudzie, piszesz: „jak prawo będzie tak proste i wszystko będzie się interpretować na korzyść podatnika, to pan pierwszy będziesz sobie pracy szukał, bo zwyczajnie będziesz pan zbędny”, nie o to chodzi, po co tak „komplikować”, a raczej nieudolnie tworzyć i siedzieć w tym „g” bez pieniędzy jako takich i świadczeń, pisać sobie jedynie różne interpretacje itp. „na wyścigi” dla zbędnych i głupich wielokroć statystyk, tworzonych przez „maluczkich’ ludzi, gdy wokół ceny kosmiczne a marne z reguły życie leci jak z bicza trzasł do głodowej emerytury większości oby nie albo śmierci, kto dożyje w zdrowiu !!!

  Odpowiedz
 • asasd(2015-03-18 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  do doradca podatkowy- panie doradco, jak prawo będzie tak proste i wszystko będzie się interpretować na korzyść podatnika, to pan pierwszy będziesz sobie pracy szukał, bo zwyczajnie będziesz pan zbędny

  Odpowiedz
 • zosia(2015-03-18 13:26) Zgłoś naruszenie 00

  co to za debil tak wrzeszczy ? Pracuje w skarbówce 20 lat , ale takich opętanych nie widziałam. Autor artykułu jakies filmy ogladał , fabularne?

  Odpowiedz
 • doradca podatkowy(2015-03-18 13:09) Zgłoś naruszenie 00

  W moim przypadku, jako doradca podatkowy prowadziłem sprawę przeciwko US w 2008r. jako pełnomocnik pewnej spółki. Pod koniec 2013r. była kontrola 2008r. Również ja byłem pełnomocnikiem tej spółki. UKS aby nie dopuścić do przedawnienia, mi jako doradcy podatkowemu postawił zarzut podejrzenia popełnienia przestępstwa podatkowego i mimo niostatecznej decyzji (firma się odwołała), wstrzymał bieg przedawnienia firmie. Nie prezesowi, ale mi i mimo że minęło pół roku cicho się zrobiło i nic w tej sprawie UKS nie działa. Takie mamy Państwo. Dlatego też stwierdziłem, że czas skończyć "kopać się z koniem" i po 30 latach prowadzenia działalności pójść na utrzymanie Państwa. Dla młodych: Urząd Skarbowy za komuny, to pikuś na przeciw tego co teraz organy podatkowe wyprawiają. Firmy coraz biedniejsze, a przywileje niektórych grup obywateli coraz większe. Jeszcze trochę, a nie będzie kogo "łupić", gdyż korporacje sobie poradzą, a zwykłego obywatela nie będzie już z czego. Państwo zapomina, że aby Państwo było bogate, to obywatel tego państwa musi być bogaty. Wtedy z chęcią podzieli się zarobioną kwotą. Obecnie w związku z ograniczaniem kosztów uzyskania przychodów (własne widzimisię inspektorów w związku z brakiem odpowiedzialności) często firmy mają stratę bilansową, a muszą płacić jeszcze podatek dochodowy.

  Odpowiedz
 • Podatnik(2015-03-18 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  Decyzja UKS Warszawa po 6 latach . Zapowiada się kolejne 6 lat w sądach. Każdy przedsiębiorca w każdej chwili może być przestępcą

  Odpowiedz
 • Dodek(2015-03-18 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  Chciałbym, żeby autor tego artukułu chociaż miesiąc popracował w aparacie skarbowym toby się dowiedział na czym polega ta praca. Nie używałby może na przyszłość takich określeń jak "demony". Ja pracuję w skarbówce wiele lat i wiem co zależy od człowieka, a co od obowiązujących przepisów, poeceń przełożonych itp.

  Odpowiedz
 • u(2015-03-18 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Prawda jest niestety inna, przykra i smutna, jak nie wierzycie, spytajcie statystycznego, ubożejącego Polaka, to wam powie, co o tym sądzi, ale i tak mają to w „d”, robią co chcą z reguły niedobrze, wbrew większości, tworzą, ale w zasadzie mało co konkretnego dla obywatela z tego wynika, przybywa jedynie zbędnych obowiązków, opłat dla min podatnika a pracy z tego tytułu nie przybywa dla nikogo i pieniędzy, wręcz „debilnych” można wiele wymieniać, TK, sądy, organy i inne podmioty nie znają się na wielu sprawach albo są „zmylane” przez inne czynniki i za nic nie odpowiadają, zresztą na czym tu się znać, szkodzić , utrudniać bliźniemu to grzech mówią niektórzy, np. różne bogate instytuty piszą różnie i wiele wspólnie i w porozumieniu z organami, raczej wzajemnie się adorując, zniszczą ten kraj i większość ludzi całkowicie, choć tych nieraz nielepszych niestety od tego w zasadzie marnego prawa, marnych świadczeń zdrowotnych, cen dóbr dla człowieka „kosmicznych” itd. „na marginesie, m.in. choćby taka skarga na przewlekłość w procedurze cywilnej, to niemal całkowita fikcja, zobaczcie , jak orzekają !

  Odpowiedz
 • asdf(2015-03-18 10:41) Zgłoś naruszenie 00

  do 2: owsik

  To nie jest myślenie ludzi, tylko systemu.. Dopóki nie zmieni się system (ale nie te pierdoły powyżej) to zadaniem skarbówki będzie grabić. Ale masz rację, z jednej strony trzeba się uśmiechać, ale z drugiej patrzeć jak na oszusta. A potem przychodzi rutyna...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane