statystyki

Sołtys to nie sąsiad ani dozorca domu: Nie można przekazać mu pisma do podatnika

autor: Patrycja Dudek20.03.2015, 09:23; Aktualizacja: 20.03.2015, 09:24

Organy podatkowe nie mogą przekazać pisma skierowanego do podatnika komukolwiek, kogo zastaną we wsi, nawet gdy adresat unika odebrania listu – orzekł NSA.

Sąd dodał, że bez wątpienia sołtys pełni bardzo ważną funkcję, ale nie zmienia to tego, że nie o niego chodzi w przepisie o doręczeniu na wypadek nieobecności adresata. Zgodnie z art. 149 ordynacji podatkowej, jeśli adresata nie ma w mieszkaniu, pisma doręcza się za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, gdy osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi.

Sprawa dotyczyła podatnika, u którego urząd kontroli skarbowej wykrył nieujawnione dochody. W związku z tym wymierzył mu podatek według stawki 75 proc., a decyzję wysłał na adres pełnomocnika podatnika 15 grudnia.

Po 14 dniach do urzędu trafiła zwrotka – pełnomocnik nie odebrał pisma, bo w czasie, gdy leżało ono na poczcie, podatnik cofnął pełnomocnictwo.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane