statystyki

Sołtys to nie sąsiad ani dozorca domu: Nie można przekazać mu pisma do podatnika

autor: Patrycja Dudek20.03.2015, 09:23; Aktualizacja: 20.03.2015, 09:24

Organy podatkowe nie mogą przekazać pisma skierowanego do podatnika komukolwiek, kogo zastaną we wsi, nawet gdy adresat unika odebrania listu – orzekł NSA.

Sąd dodał, że bez wątpienia sołtys pełni bardzo ważną funkcję, ale nie zmienia to tego, że nie o niego chodzi w przepisie o doręczeniu na wypadek nieobecności adresata. Zgodnie z art. 149 ordynacji podatkowej, jeśli adresata nie ma w mieszkaniu, pisma doręcza się za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, gdy osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi.

Sprawa dotyczyła podatnika, u którego urząd kontroli skarbowej wykrył nieujawnione dochody. W związku z tym wymierzył mu podatek według stawki 75 proc., a decyzję wysłał na adres pełnomocnika podatnika 15 grudnia.

Po 14 dniach do urzędu trafiła zwrotka – pełnomocnik nie odebrał pisma, bo w czasie, gdy leżało ono na poczcie, podatnik cofnął pełnomocnictwo.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane