Przedsiębiorca, który wypożycza luksusowy samochód na imprezy okolicznościowe, nie musi używać kasy rejestrującej, dopóki jego obrót nie przekroczy 20 tys. zł rocznie – potwierdził dyrektor katowickiej izby.
Chodziło o informatyka, który od początku 2015 r. planował rozszerzyć zakres swojej działalności gospodarczej. Chciał wynajmować luksusową limuzynę na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe (śluby, wesela, chrzciny itp.). Zakładał, że jego klientami będą głównie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Samochód miał być wynajmowany z kierowcą lub bez.
Mężczyzna uważał, że nie musi mieć kasy począwszy już od pierwszego wynajmu. Był zdania, że będzie miał taki obowiązek dopiero, gdy jego obrót na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy 20 tys. zł rocznie. Powołał się na par. 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2014 poz. 1544).
Mężczyzna uważał, że nie dotyczą go wyjątki wymienione w par. 4 rozporządzenia, przewidziane m.in. dla usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.
Tłumaczył, że jego usługi są klasyfikowane do wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (symbol 77.11.10 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) oraz do wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.31.12).
Dyrektor katowickiej izby potwierdził, że mężczyzna może korzystać z preferencji, bo będzie wynajmować nie taksówkę, a limuzynę. Nie dotyczy go żadne inne wyłączenie od zwolnień, o którym mówi rozporządzenie. Organ wyjaśnił, że par. 4 rozporządzenie nie odnosi się do konkretnych symboli PKWiU, ale w celu jego wykładni zasadne jest odwołanie się pomocniczo do tej klasyfikacji.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 marca 2015 r., nr IBPP3/443-1416/14/JP.