Kontrole skarbowe coraz bardziej skuteczne

autor: Marek Chądzyński03.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 03.12.2014, 08:02
Kontrola skarbowa

Prawie czterokrotnie zwiększyła się wartość zwrotów VAT zatrzymanych przez urzędy kontroli skarbowejźródło: ShutterStock

Prawie czterokrotnie zwiększyła się wartość zwrotów VAT zatrzymanych przez urzędy kontroli skarbowej – wynika z danych Ministerstwa Finansów za trzy kwartały 2014 r.

W tym czasie UKS-y zatrzymały ponad 209 mln zł, uznając zwrot VAT za nienależny. Dla porównania w 2013 r. w tym samym czasie było to 50 mln zł. Kwota, którą zabezpieczono w toku kontroli skarbowych, jest większa niż cały ubiegłoroczny wynik (niespełna 67 mln zł).

Ministerstwo Finansów podkreśla, że mowa tylko o zwrotach zablokowanych w wyniku kontroli skarbowych, a nie wszystkich wstrzymanych wypłatach. Ma to związek z walką z wyłudzeniami VAT.

Według resortu to najlepsza metoda, by zahamować rozwój nieuczciwego biznesu.

Eksperci podatkowi wiążą ten wynik z wprowadzoną w tym roku zmianą strategii urzędników. Aparat skarbowy z większą uwagą typuje podatników do sprawdzenia, szczególnie tych z newralgicznych branż, jak obrót paliwami. Potwierdza to liczba kontroli – w ciągu trzech kwartałów 2014 r. było ich 58, rok wcześniej (dane również za trzy kwartały) – 39. Wzrost ten jest nieproporcjonalnie mniejszy niż wartość zatrzymanych zwrotów.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • dziadek(2014-12-03 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  A może to tak po prostu dokładnie odwrotnie z ta uczciwością przedsiębiorców? -> jeżeli przepisy w swej tonażowej masie są tak precyzyjne że KAŻDY co by nie zrobił może spotkać się z urzędniczym postanowieniem : o nie, to nie tak się robi, dokładnie odwrotnie aniżeli państwo zrobiliście.
  i nie tylko asesorzy (mimo, że z logicznego punku widzenia powinni mieć lżej w obszarze praw wszelkich (wszak to kandydaci na sędziów)) wpadają w pułapki zastawione przez państwo.

  Odpowiedz
 • obserwator(2014-12-03 18:58) Zgłoś naruszenie 00

  nie mówimy o pomyłkach tylko o ewidentnych oszustwach, fałszywych fakturach dostawach nieistniejacego towaru itp

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane