statystyki

Celnicy nie odpowiedzą za przekroczenie uprawnień za konfiskaty automatów do gier

autor: Agnieszka Pokojska25.11.2014, 07:58; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:39
Zdaniem Ministerstwa Finansów działania celników są w pełni legalne w świetle obowiązującego dziś zakazu urządzania gier na automatach o małych wygranych poza kasynami.

Zdaniem Ministerstwa Finansów działania celników są w pełni legalne w świetle obowiązującego dziś zakazu urządzania gier na automatach o małych wygranych poza kasynami.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze celni, którym branża hazardowa zarzuca przekroczenie uprawnień przy konfiskacie automatów, nie zostaną ukarani

Zdecydowały o tym na razie kwestie formalne. Z tego powodu Sąd Rejonowy w Koninie odmówił 20 listopada 2014 r. wszczęcia postępowania wobec trzech celników, którzy zabrali jednej z firm hazardowych dwa automaty, zwane potocznie jednorękimi bandytami. Funkcjonariusze kierowali się tym, że od 2010 r. gra na takich urządzeniach jest dozwolona tylko w kasynach lub jedynie na podstawie zezwoleń wydanych do końca 2009 r.

Branża hazardowa podważa obecny zakaz. Twierdzi, że polski rząd powinien najpierw powiadomić Komisję Europejską o zamiarze jego wprowadzenia. A skoro tego nie zrobił, to przepis nie powinien być stosowany.

Wniesione do konińskiego sądu oskarżenie miało charakter subsydiarny ze względu na wcześniejszą odmowę wszczęcia postępowania przygotowawczego przez prokuratora (jako oskarżyciela publicznego). Sąd Rejonowy Koninie nie wszczął jednak postępowania w tej sprawie z powodów formalnych.

Krzysztof Budnik, adwokat z kancelarii Budnik Posnow & Partnerzy, wyjaśnia, że subsydiarny akt okskarżenia jest swoistą skargą na odmowę wszczęcia lub umorzenie postępowania przygotowawczego przez prokuratora. Może być jednak wniesiony dopiero wtedy, gdy prokurator powtórnie odmówi wszczęcia postępowania lub je umorzy. Z ustnego uzasadnienia SR w Koninie wynika, że odmowa sądu wynikała właśnie z niedopełnia tego warunku – akt oskarżenia był przedwczesny. Natomiast nie jest ona równoznaczna z merytoryczną oceną zarzutów podniesionych w oskarżeniu – podkreśla adwokat. Zwraca uwagę, że na tym etapie sąd nie ocenia ich zasadności.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane