statystyki

Emigranci nie unikną polskiego VAT od internetowej sprzedaży

autor: Mariusz Szulc25.11.2014, 08:01; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:39
W rozpatrywanej sprawie istotne był sposób ustalenia miejsca zamieszkania podatnika.

W rozpatrywanej sprawie istotne był sposób ustalenia miejsca zamieszkania podatnika.źródło: ShutterStock

Polak, który przebywa w Anglii i tam prowadzi firmę, nie skorzysta w naszym kraju ze zwolnienia dla podatników o niskich obrotach – wynika z wyroku WSA w Kielcach.

Podatnik ten między 2008 r. a 2009 r. sprzedał w Polsce przez internet ponad 600 sztuk nowych kosmetyków. W transakcjach używał internetowego nicka żony, a wpłaty trafiały na ich wspólne konto bankowe w Polsce.

Urząd skarbowy wszczął wobec niego w 2010 r. postępowanie wymiarowe. Uznał, że mężczyzna ma w Polsce status podatnika VAT i tu powinien rozliczyć podatek. Ten jednak wyjaśniał, że zapłacił już daninę w Anglii i nie powinien mieć obowiązków wobec polskiego fiskusa.

Powoływał się na przepisy o sprzedaży wysyłkowej. Z art. 22 ust. 1 i art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT wynika, że w jego sytuacji podatek nie powinien być rozliczany w Polsce. Dodał, że gdyby nawet musiał rozliczać daninę w naszym kraju, to powinien mieć prawo do zwolnienia dla małych podatników, wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Izba skarbowa podtrzymała jednak decyzję urzędu. Uznała, że przepisy o sprzedaży wysyłkowej mogłyby mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby podatnik znał ostatecznego odbiorcę. W tej sprawie jednak tak nie było. Towar był najpierw przekazywany do Polski, do żony, a dopiero tu wysyłany do ostatecznego nabywcy. W tej sytuacji zdaniem izby miejscem opodatkowania będzie Polska jako miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (zgodnie z art. 22 ust. 1).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane