statystyki

Emigranci nie unikną polskiego VAT od internetowej sprzedaży

autor: Mariusz Szulc25.11.2014, 08:01; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:39
W rozpatrywanej sprawie istotne był sposób ustalenia miejsca zamieszkania podatnika.

W rozpatrywanej sprawie istotne był sposób ustalenia miejsca zamieszkania podatnika.źródło: ShutterStock

Polak, który przebywa w Anglii i tam prowadzi firmę, nie skorzysta w naszym kraju ze zwolnienia dla podatników o niskich obrotach – wynika z wyroku WSA w Kielcach.

Podatnik ten między 2008 r. a 2009 r. sprzedał w Polsce przez internet ponad 600 sztuk nowych kosmetyków. W transakcjach używał internetowego nicka żony, a wpłaty trafiały na ich wspólne konto bankowe w Polsce.

Urząd skarbowy wszczął wobec niego w 2010 r. postępowanie wymiarowe. Uznał, że mężczyzna ma w Polsce status podatnika VAT i tu powinien rozliczyć podatek. Ten jednak wyjaśniał, że zapłacił już daninę w Anglii i nie powinien mieć obowiązków wobec polskiego fiskusa.

Powoływał się na przepisy o sprzedaży wysyłkowej. Z art. 22 ust. 1 i art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT wynika, że w jego sytuacji podatek nie powinien być rozliczany w Polsce. Dodał, że gdyby nawet musiał rozliczać daninę w naszym kraju, to powinien mieć prawo do zwolnienia dla małych podatników, wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Izba skarbowa podtrzymała jednak decyzję urzędu. Uznała, że przepisy o sprzedaży wysyłkowej mogłyby mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby podatnik znał ostatecznego odbiorcę. W tej sprawie jednak tak nie było. Towar był najpierw przekazywany do Polski, do żony, a dopiero tu wysyłany do ostatecznego nabywcy. W tej sytuacji zdaniem izby miejscem opodatkowania będzie Polska jako miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (zgodnie z art. 22 ust. 1).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane