statystyki

50-procentowe koszty uzyskania przychodu nie dla przedsiębiorcy

autor: Łukasz Zalewski30.09.2014, 07:32; Aktualizacja: 30.09.2014, 08:25
praca, pracownik

Ustawa o PIT pozwala na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów na kilka sposobówźródło: ShutterStock

Pan Robert podpisał umowę z wydawnictwem na napisanie książki. Zgodnie z nią przekaże prawa autorskie do niej wydawnictwu w zamian za wynagrodzenie. Podatnik świadczy również usługi w ramach działalności gospodarczej. Poprowadził ostatnio szkolenie dla jednej z firm, wystawił fakturę VAT i dostał zapłatę. Szkolenie miało charakter autorski, zarówno sam wykład, jak i przygotowane materiały dla osób biorących w nim udział. W obu przypadkach przychody trzeba rozliczyć z fiskusem. – Czy w każdym z nich mogę zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów? – pyta.

Ustawa o PIT pozwala na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów na kilka sposobów. Przy umowach o pracę zawartych z jednym pracodawcą standardem jest uwzględnianie kosztów w stałej wysokości (1335 zł rocznie), choć możliwe są inne opcje, w tym zryczałtowane 50-proc. koszty. W tym ostatnim przypadku podatek zapłacimy więc od połowy przychodu, co znacznie go obniży. Przepisy przewidują też w określonych przypadkach możliwość stosowania realnie poniesionych kosztów lub ryczałtowych w wysokości 20 proc.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2014-10-01 07:10) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wreście zacznie się pisać przepisy jasno i klarownie(biorą za to duże pieniądze z naszej kasy RP) dla wszystkich bez interpretacji, która jest chwiejna zależy od widzi mi się czasami organu (prawo powielaczowe ważniejsze od w DU już było za PZPR czy to powrót do tych czasów ???) . Miało być Państwo Przyjazne, a pozostał po tym zamiataczu pod dywan afer ,bałagan.Ciągle Obywatel jest nie pewny czy nie jest przestępcą przy tym bałaganie w prawie w RP. Wyborcy czy tak muszą Oni nas gnębić upokarzać tym bałaganem ,później przez organy przy kontroli, jak sami prawnicy nie wiedzą jak czytać to prawo ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane