statystyki

50-procentowe koszty uzyskania przychodu nie dla przedsiębiorcy

autor: Łukasz Zalewski30.09.2014, 07:32; Aktualizacja: 30.09.2014, 08:25
praca, pracownik

Ustawa o PIT pozwala na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów na kilka sposobówźródło: ShutterStock

Pan Robert podpisał umowę z wydawnictwem na napisanie książki. Zgodnie z nią przekaże prawa autorskie do niej wydawnictwu w zamian za wynagrodzenie. Podatnik świadczy również usługi w ramach działalności gospodarczej. Poprowadził ostatnio szkolenie dla jednej z firm, wystawił fakturę VAT i dostał zapłatę. Szkolenie miało charakter autorski, zarówno sam wykład, jak i przygotowane materiały dla osób biorących w nim udział. W obu przypadkach przychody trzeba rozliczyć z fiskusem. – Czy w każdym z nich mogę zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów? – pyta.

Ustawa o PIT pozwala na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów na kilka sposobów. Przy umowach o pracę zawartych z jednym pracodawcą standardem jest uwzględnianie kosztów w stałej wysokości (1335 zł rocznie), choć możliwe są inne opcje, w tym zryczałtowane 50-proc. koszty. W tym ostatnim przypadku podatek zapłacimy więc od połowy przychodu, co znacznie go obniży. Przepisy przewidują też w określonych przypadkach możliwość stosowania realnie poniesionych kosztów lub ryczałtowych w wysokości 20 proc.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2014-10-01 07:10) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wreście zacznie się pisać przepisy jasno i klarownie(biorą za to duże pieniądze z naszej kasy RP) dla wszystkich bez interpretacji, która jest chwiejna zależy od widzi mi się czasami organu (prawo powielaczowe ważniejsze od w DU już było za PZPR czy to powrót do tych czasów ???) . Miało być Państwo Przyjazne, a pozostał po tym zamiataczu pod dywan afer ,bałagan.Ciągle Obywatel jest nie pewny czy nie jest przestępcą przy tym bałaganie w prawie w RP. Wyborcy czy tak muszą Oni nas gnębić upokarzać tym bałaganem ,później przez organy przy kontroli, jak sami prawnicy nie wiedzą jak czytać to prawo ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane