statystyki

Można inaczej ujmować koszty w rachunkowości i rozliczeniach podatkowych

autor: Patrycja Dudek24.06.2014, 07:25; Aktualizacja: 24.06.2014, 08:59

Podatnik nie musi rozliczać kosztu uzyskania przychodu tak jak w księgach rachunkowych. Wspólny dla obu systemów jest wyłącznie moment jego powstania – wynika z orzeczeń sądów administracyjnych.

Problem dotyczy kosztów pośrednich, czyli takich, których nie można bezpośrednio powiązać z określonymi przychodami. Zamęt interpretacyjny powstał wokół art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT. Pierwszy z nich nakazuje potrącać koszty pośrednie w dacie ich poniesienia. Drugi wyjaśnia, że za dzień poniesienia uważa się ten, „na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku)”.

Spory między podatnikami a organami dotyczą tego, jak rozumieć słowo „ujęto” – czy chodzi tylko o moment powstania kosztu, czy również o sposób jego ewidencjonowania.

Przedsiębiorcom zależało na tym, żeby w rachunkowości uwzględniać koszty w czasie, a w podatkach odliczać je od przychodu jednorazowo. Uważali, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych na to pozwala. Ich zdaniem art. 15 ust. 4d i 4e określa wyłącznie moment powstania kosztu i nie mówi nic o sposobie jego rozliczania, a tym bardziej o konieczności pozostawania w zgodzie z zasadami przyjętymi na potrzeby rachunkowości. Uważali więc, że mogą potrącać koszt niezależnie na dwa sposoby – przy czym w podatkach muszą go rozliczyć zgodnie z ustawą o CIT. Mówi ona, że koszty pośrednie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo – także wtedy, gdy dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, o ile jednak można precyzyjnie określić, jaka ich część odnosi się do danego roku. Jeżeli nie jest to możliwe, to wówczas należy je rozliczyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Powoływali się przy tym na brzmienie art. 15 ust. 4–4e ustawy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane