statystyki

Faktury: Rabat równa się biurokracja

autor: Agnieszka Pokojska25.06.2014, 07:04; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:47
Dokumentacja rabatu

Dokumentacja rabatuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od początku roku na zbiorczej fakturze korygującej muszą być daty i numery wszystkich zmienianych dokumentów. Dla firm wystawiających rocznie tysiące takich pism to olbrzymi kłopot

Do końca 2013 r., zgodnie z ówczesnym stanem prawnym, korekta musiała zawierać tylko okres, w którym wystawiono faktury pierwotne.

– To w łatwy sposób umożliwiało organom podatkowym zidentyfikowanie tych faktur w toku kontroli podatkowej bądź czynności sprawdzających – podkreśla Michał Spychalski, doradca podatkowy, menedżer w MDDP.

Od 1 stycznia br. na zbiorczym dokumencie trzeba podawać także numery i daty dokumentów pierwotnych. Taki wymóg wynika z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten, nawiązując do ustępu 2, nakazuje podawać wszystkie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–4.

Kontrahenci nie chcą więc przyjmować zbiorczych faktur korygujących bez wskazania numerów.

– Do zbiorczej faktury korygującej można dołączyć załącznik stanowiący jej integralną część, zawierający numery i daty wystawienia poszczególnych faktur pierwotnych z danego okresu – mówi Michał Spychalski. Dodaje, że taki sposób wystawienia zbiorczych faktur korygujących jest akceptowany przez organy podatkowe.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane