statystyki

Podatek od nieruchomości: Zwolnienie uczelni nie jest bezwzględne

autor: Justyna Podlaszewska25.06.2014, 07:06; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:46

Samo wynajęcie nieruchomości przez uniwersytet nie jest działalnością gospodarczą. Jeśli jednak najemcą jest przedsiębiorca, to zajęta przez niego część jest opodatkowana – wynika z wyroków WSA w Warszawie.

Zasadniczo uczelnie są zwolnione z podatku od nieruchomości. Nie dotyczy to jednak „przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą” (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).

W sprawach rozpatrywanych przez WSA chodziło o uniwersytet, który część swoich nieruchomości wynajmuje innym podmiotom gospodarczym. Działają tam: kluby studenckie, bufety, lokale gastronomiczne, urząd pocztowy, punkty ksero, kawiarnie, kioski, apteka itp. Jest tam również hotel, zarządzany przez uczelnię. Z reguły nocują w nim studenci z wymiany studenckiej i pracownicy naukowi. Niekiedy jednak, gdy pokoje są wolne, są one wynajmowane osobom niezwiązanym z uczelnią.

Uniwersytet wykazał w deklaracjach, że wszystkie te nieruchomości są wolne od podatku od nieruchomości. Prezydent miasta uznał jednak, że część z nich powinna być opodatkowana. Stwierdził bowiem, że w obiektach wynajętych innym podmiotom jest prowadzona działalność gospodarcza. Z tego powodu objął je w całości podatkiem od nieruchomości.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane