statystyki

Dlaczego należy odbierać pisma z urzędu skarbowego

autor: Leszek Boroch18.06.2014, 07:25; Aktualizacja: 18.06.2014, 08:56
Kontrola skarbowa

Kontrola skarbowaźródło: ShutterStock

Od 11 maja br. zmieniły się przepisy o doręczeniach. Organ podatkowy może się zwrócić do podatnika o zgodę na komunikację elektroniczną we wszystkich sprawach. Potrzebny jest do tego kwalifikowany podpis elektroniczny albo profil zaufany na ePUAP (nie może to być zwykły e-mail).

W praktyce zmiana ta na większą skalę zadziała dopiero po uruchomieniu Portalu Podatkowego – narzędzia, dzięki któremu taka elektroniczna wymiana pism będzie możliwa. W pierwszej kolejności, od 18 sierpnia, Portal Podatkowy ma obsługiwać podatek od spadków i darowizn, PCC i kartę podatkową. Kompleksowa obsługa ma się pojawić w 2017 r.

Na razie doręczenia w większości odbywają się tak jak dotychczas. Nie wszyscy podatnicy zdają sobie jednak sprawę z obowiązujących reguł.

Zasady ogólne

Doręczenia regulują art. 144–154c ordynacji podatkowej (dalej: op.). Od daty doręczenia pisma (a nie jego wydania, ani podpisania) zaczynają swój bieg terminy procesowe, np. na wniesienie odwołania od decyzji, zażalenia na postanowienie, zastrzeżeń do protokołu z kontroli. Od tego momentu uzależnione są również niektóre terminy prawa materialnego. Najbardziej typowym przykładem jest termin na zapłatę podatku wynoszący 14 dni od daty doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Tak jest np. w podatku od spadków i darowizn, od nieruchomości od osób fizycznych, ryczałcie od nieujawnionych źródeł dochodów.

Pod pojęciem pisma należy rozumieć wszelkiego rodzaju dokumenty wytworzone przez organ, w tym również mające postać elektroniczną, a nie tylko tradycyjną, papierową. Dla przykładu można wymienić decyzje, postanowienia, protokoły, wezwania.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane