statystyki

Budynki na sprzedawanym przez gminę gruncie nie zawsze zwalniają z VAT

autor: Mariusz Szulc23.06.2014, 19:00
nieruchomość

nieruchomośćźródło: ShutterStock

Gdy jednostka samorządu terytorialnego zbywa spółdzielni mieszkaniowej ziemię, na której stoją bloki, musi naliczyć podatek od towarów i usług, jeśli to nie ona zabudowała działkę – wyjaśniła bydgoska izba skarbowa.

Gmina planowała bez przetargu sprzedać spółdzielni grunt, na którym znajdowało się osiedle wybudowane w 1975 r. przez jedno z państwowych przedsiębiorstw. Budynki te wykorzystywano kiedyś jako mieszkania zakładowe. W 1992 r. likwidator przedsiębiorstwa przekazał je za darmo spółdzielni mieszkaniowej. Ta po latach wystąpiła do gminy o sprzedaż na jej rzecz gruntu, na którym stały bloki. Samorządowcy zgodzili się, ale postanowili zapytać izbę skarbową, czy taka transakcja będzie podlegać VAT.

Gmina sądziła, że w tej sytuacji zastosowanie będzie miało zwolnienie zapisane w art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Pierwszy z przepisów przyznaje preferencję dla dostawy budynków, jeśli sprzedający nie miał w związku z nimi prawa do odliczenia VAT. Drugi mówi, że przy zbyciu budynków trwale związanych z gruntem jego wartości nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania. Zdaniem gminy oznacza to, że planowaną sprzedaż zabudowanego gruntu rozliczy według zasad właściwych dla budynków, czyli skorzysta ze zwolnienia.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane