statystyki

Budynki na sprzedawanym przez gminę gruncie nie zawsze zwalniają z VAT

autor: Mariusz Szulc23.06.2014, 19:00
nieruchomość

nieruchomośćźródło: ShutterStock

Gdy jednostka samorządu terytorialnego zbywa spółdzielni mieszkaniowej ziemię, na której stoją bloki, musi naliczyć podatek od towarów i usług, jeśli to nie ona zabudowała działkę – wyjaśniła bydgoska izba skarbowa.

Gmina planowała bez przetargu sprzedać spółdzielni grunt, na którym znajdowało się osiedle wybudowane w 1975 r. przez jedno z państwowych przedsiębiorstw. Budynki te wykorzystywano kiedyś jako mieszkania zakładowe. W 1992 r. likwidator przedsiębiorstwa przekazał je za darmo spółdzielni mieszkaniowej. Ta po latach wystąpiła do gminy o sprzedaż na jej rzecz gruntu, na którym stały bloki. Samorządowcy zgodzili się, ale postanowili zapytać izbę skarbową, czy taka transakcja będzie podlegać VAT.

Gmina sądziła, że w tej sytuacji zastosowanie będzie miało zwolnienie zapisane w art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Pierwszy z przepisów przyznaje preferencję dla dostawy budynków, jeśli sprzedający nie miał w związku z nimi prawa do odliczenia VAT. Drugi mówi, że przy zbyciu budynków trwale związanych z gruntem jego wartości nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania. Zdaniem gminy oznacza to, że planowaną sprzedaż zabudowanego gruntu rozliczy według zasad właściwych dla budynków, czyli skorzysta ze zwolnienia.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane