Od świadczeń w naturze będzie podatek

autor: Przemysław Molik18.03.2013, 07:03; Aktualizacja: 18.03.2013, 08:46
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Jeśli firma wynagrodzi kontrahenta lub udziałowca towarem lub usługą, będzie musiała uiścić PIT lub CIT. Tak chce resort finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • Michał(2013-03-18 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Może państwo wreszcie zaczęłoby szukać oszczędności zamiast wyszukiwać dodatkowe obciążenia obywatelom?

    Wielu Polaków pewnie nie raz i nie dwa wyobrażało sobie co by zrobiło z duża wygraną w Lotto. Powiedzmy takie 10mln złotych. Do niedawna marzyłem sobie żeby postawić dom, gdzieś w ciszy pod miastem. Wśród lasu. I sobie spokojnie żyć. Teraz już tego nie chcę. Jak bym wygrał w Lotto pierwsze co bym zrobił to założenie konta w zagranicznym banku, przelanie tam wszystkich pieniędzy, sprzedanie tego co mam w kraju i wypierdzielanie jak najdalej stąd. A jak już bym był za granicą to w konsulacie bym złożył paszport wraz ze zrzeczeniem się polskiego obywatelstwa. Żeby nie mieć już nic wspólnego z tym ********* krajem, gdzie robi się wszystko żeby człowieka upodlić i ogołocić. Nawet bym dzieci po polsku nie nauczył mówić żeby im do głowy nie przyszło wracać na te bagno.
    Dziękuję Ci Polsko...

    Odpowiedz
  • Chętny.(2013-03-18 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Stuprocentowa racja!! Tylko jak WYGRAĆ?Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Zrezygnowany(2013-03-18 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Rośnie procent biedy i SAMOBÓJCÓW!

    Odpowiedz
  • Doktór(2013-03-18 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Michale, trudno mi się z Panem nie zgodzić...
    Często rodacy wybierają polityków nie przygotowanych ani z wykształcenia ani z doświadczenia do wykonywania jakże ważnych obowiązków - podejmowania za nas decyzji. Dlaczego nasz naród tak gwałci demokrację? Może dlatego, że Polacy to w gruncie rzeczy niewykształcony naród a wiec podatny na manipulację?
    To, że publiczne media w tym kraju są pod skrzydłami aktualnej partii rządzącej to skandal!

    Odpowiedz
  • ZNUDZONY ŻYCIEM POLAK(2013-03-18 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    WYWIEŻ NA TACZKACH RZĄDZĄCYCH,BANDA ZŁODZIEJI,BEZPRAWIE,NAWET SĄDY NIESPRAWIEDLIWE,CO MOGIĘ UDOWODNIĆ Z WŁASNEJ SPRAWY,JUŻ TAK SIĘ NASZARPAŁAM ŻYCIEM W TEJ BEZPRAWNEJ POLSCE,ŻE AŻ MDLI.CHĘTNIE UDZIELĘ WYWIADU PUBLICZNIE,LUDZIE NIE WYTRZYMUJĄ,ODBIERAJĄ SOBIE ŻYCIE,NIECH WAS SZLAK TRAFI.A PIĘNIĘDZMI UDUŚCIE SIĘ,LUDZIE POMYLŚCIE JAK TO ROZPIEPRZYĆ!!!

    Odpowiedz
  • Marsjanin(2013-03-18 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż, te 10 - 15 baniek daje taką niezalezność, że niudacznymi urzędnikami przestałbym się przejmować. Gdyby każdy, kto staje się niezależny zechciał czmychać, nie pozostanie nikt kto może tej bajzel zmienić. Tu trzeba raczej organizować się i walczyć z nieudacznikami, a że można pokazały ACTA. Nie ma demokracji bo nie ma DEMOKRATÓW, za to nie brakuje homofobów, faszyzujących narodowców i świątobliwych nierobów.

    Odpowiedz
  • sputnick(2013-03-18 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby nie płacić dochodowego podatku od przyrostu wartości nieruchomości między momentem jej zakupu a momentem sprzedaży z zyskiem tworzono spóki i oddawano te nieruchomości jako dywidendy. I tutaj uciekała podstawa opodatkowania. I dodam że tego nie robili biedni zwykli Kowalscy tylko kombinatorzy.

    Odpowiedz
  • A od pierdzenia?(2013-03-18 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    tyż?

    Odpowiedz
  • alex60(2013-03-18 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Michale, moja mama popłakała się ,jak przeczytałam jej Pański komentarz. Bo te Pana gorzkie słowa są tak prawdziwe! A rodzina mojej Mamy mieszkała we Francji Dziadkowie tam wyemigrowali, tam wszystkie dzieci przyszły na świat, w tym moja Mama. Babcia jednak cały czas ogromnie tęskniła za Polską. ż w końcu po wojnie namówiła dziadka na powrót. dalsze ich życie było już tylko pasmem nieszczęść. Ale dzieci poznały tu swoich mężów i żony ..Porodziły się dzieci...

    Panie Michale- jestem już za stara , by wyruszyć do pracy na zachód, choć swego czasu miałam taką okazję. Ale uwierzyłam w Solidarność i przemiany, ba! sama brałam udział w strajkach studenckich. I wierzyłam.

    Teraz nie wierzę już w nic. Jestem z pokolenia 50 + tego, którym w ostatniej chwili przedłużono moment odejścia na emeryturę, obiecując w dodatku grosze. Ale gdybym miała choć milion, zrobiłabym dokładnie to samo! Tak bardzo mam dość tego obrzydliwego złodziejskiego państwa.!!!

    Odpowiedz
  • +(2013-03-18 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo finansów po "wodzą" J.V. Rostowskiego robi wrażenie ,że jest zorganizowaną grupą (nie mającą szacunku do prawa ani konstytucji) a ,mającą namaszczenie Taska i Kamorowskiego.(zbieżność nazwisk przypadkowa).

    Odpowiedz
  • CHORY KRAJ(2013-03-18 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    A może podatek od każdego pierdnięcia (bo to dla nas zysk i bo niszczymy powietrze)

    Odpowiedz
  • ala(2013-03-18 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Marsjanin. Slusznie. Jak już zamkniemy w obozach homofobow, księzy, faszystow to zostaną sami lewacy i nastanie dobrobyt wszelki jak za lenina i słoneczko narodów. To rzeczywiście strach żyć w towarzystwie takich mędrcow.

    Odpowiedz
  • Jożin z bażin(2013-03-18 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Znaczy się agentki towarzyskie będą opodatkowane ? Czy będą miały zamontowane taxometry ? I w jakich jednostkach miary będą wyskalowane ?
    W minutach czy w kursach ?

    Odpowiedz
  • filologini(2013-03-18 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    Powinniśmy solidarnie wypowiedzieć posłuszeństwo temu zbójeckiemu państwu cwanych politykierów, wyłapać ich wszystkich co do jednego, osądzić w trybie natychmiastowym, skonfiskować zagrabione nam mienie i puścić w skarpetkach.

    Odpowiedz
  • Jerzyk(2013-03-18 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    A jak żona daje mnie w naturze to tyż mnie opodatkuja ?.

    Odpowiedz
  • Jożin z bażin(2013-03-18 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    filolożko zróbmy spółkę, ja będę wyłapywał, kolega prawnik osądzi, kasę dzielimy równo i zostawiamy im skarpetki.
    Powiedz od kogo zaczynamy.

    Odpowiedz
  • twoj miły(2013-03-18 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    Od świadczeń w naturze będzie podatek
    uwaga!!!sasiadko juz koniec,nie znamy sie,paaaa

    Odpowiedz
  • Extra pomysł(2013-03-19 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Sądzę że jak żona daje (lub nie) to można będzie to dzięki tej ustawie opodatkować bardzo łatwo - wystarczy wyliczyć stawkę rynkową (tutaj nasze urzędy mają wieloletnie doświadczenia w wyliczaniu stawki rynkowej zdobyte na prętach i samochodach), a następnie dzięki badaniom statystycznym dobić podatek (już jakiś czas temu urzędnicy sprytnie wymyślili że pracownicy mogący brać udział w spotkaniu np. wigilii powinni zapłacić podatek niezależnie od tego czy brali udział czy nie bowiem odnieśli korzyść). A jak babci dzieci przypilnuje (lub nie) też podatek). A jak żona sprzątnie chatę (lub nie) też podatek. Super - można będzie dzięki temu wymyślić więcej bezmyślnych utrudniających życie przepisów i wydać kasę na premie dla polityków.

    Odpowiedz
  • Darq(2013-03-21 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyny komentarz na temat przedstawił "Sputnick".
    Co do samego artykułu,... tak ogólnie to: jego treść porusza tematykę unikania opodatkowania przez podmioty, które celowo dokonują odpowiednich zabiegów prawnych by np. nieopodatkować dochodu (zysku) z tytułu przeniesienia własności (sprzedaży) nieruchomości, ale także innych aktywów, na inny podmiot. W grę wchodzą milionowe transakcje a tym samym milionowe straty budżetu i naprawdę nie dotyczą przeciętnego Kowalskiego. Ponadto dzisiejszy stan prawny uzależnia poniekąd obowiązek zapłaty podatku od stopnia "umiejętności obchodzenia" przepisów przez "zainteresowanych". Dziś, jeśli Kowalski sprzeda dom w ciągu 5 lat od momentu jego nabycia i najogólniej mówiąc zarobi na tym to musi zapłacić podatek, choć ma też pewne legalne możliwości zwolnienia całości lub części dochodu z opodatkowania, natomiast bogata spółka, mająca odpowiednich doradców może tego podatku nie zapłacić. Jeśli taki stan rzeczy jest sprawiedliwy i jeśli tak właśnie ktoś sobie wyobraża państwo prawa, to rzeczywiście można krytykować te zmiany, gdyż są niezasadne.

    Odpowiedz
  • modliszka(2013-03-23 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Uwaga na kupowanie łożek.Może tam będą jakieś zamontowane ...metry i trzeba będzie za nockę placić.Toż to koniec.Ja daję w naturze i to dużo a teraz basta!!!

    Odpowiedz