– Warto jednak pamiętać, że od tej zasady istnieje wiele wyjątków i zwolnień, co powoduje, że nie wszyscy obowiązani muszą posługiwać się kasą fiskalną od dnia pierwszej sprzedaży – mówi Izabela Głowacka, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

Dodaje, że ustawodawca moment rozpoczęcia ewidencjonowania uzależnił od obrotów uzyskanych w roku poprzednim. Kasy fiskalne muszą posiadać ci, którzy w latach ubiegłych rozpoczęli sprzedaż w ramach wykonywanej działalności (ale do tej pory nie powstał u nich obowiązek ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy) i którzy w minionym roku podatkowym uzyskali obroty przekraczające 40 tys. zł.

W przypadku podatników, którzy rozpoczynają działalność, limit ten wynosi 20 tys. zł. Dopiero zatem przekroczenie tych limitów powoduje konieczność ewidencjonowania obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych za pomocą kasy fiskalnej.

Izabela Głowacka zwraca uwagę, że przy zakupie wyrobów tytoniowych i wyrobów alkoholowych zawsze powinniśmy otrzymać paragon. Obowiązek wykorzystywania kasy fiskalnej przy sprzedaży papierosów i alkoholu powstaje więc bez względu na wysokość obrotu – już w chwili zawarcia pierwszej transakcji. Ewidencjonować taką sprzedaż należy bez względu na to, gdzie się odbywa.

Jeśli więc podatnik prowadzący sklep spożywczy, w którym oferuje alkohol, postanowi wziąć udział w festynie i wystawi swój namiot z piwem, musi mieć ze sobą kasę fiskalną. Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy mają również podatnicy dokonujący sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych (sprzedaż biżuterii). Każdy z nas zatem, kto kupuje biżuterię, powinien otrzymać paragon fiskalny.