E-sklepy wciąż mają obowiązek wystawiania paragonów przy sprzedaży sprzętu telewizyjnego, fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych i nośników danych. Ale może się to zmienić.
Od 1 stycznia 2013 r. zasadniczo nie trzeba ewidencjonować za pomocą kas fiskalnych dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Wynika to z rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r., poz. 1382). Zgodnie z nim zwolnienie nie dotyczy jednak m.in.: sprzętu RTV, telekomunikacyjnego, fotograficznego, wyrobów ze stali szlachetnej oraz nośników danych (m.in. płyt CD, DVD, kart pamięci). Na te towary e-sklepy nadal muszą wystawiać paragony.
W efekcie podatnicy prowadzący sprzedaż przez internet oraz wysyłkową mają trudności z rozdzielaniem jej na część, do której muszą stosować kasy fiskalne, oraz część zwolnioną z obowiązku takiej ewidencji. O związanych z tym problemach pisaliśmy jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów w artykule „Ministerialne uproszczenia mogą wprowadzić chaos w e-sklepach” (DGP nr 228/2012). Sprawa została też poruszona w interpelacji poselskiej (nr SPS-023-12720/12).