Audytor musi sprawdzić, czy zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym wszystkie konieczne aktywa i pasywa
Podmioty gospodarcze mają obowiązek uiszczać opłatę abonamentową, dlatego biegli rewidenci sprawdzając sprawozdanie finansowe powinni zwrócić na to szczególną uwagę.
Podmioty gospodarcze mają obowiązek uiszczać opłatę abonamentową, dlatego biegli rewidenci sprawdzając sprawozdanie finansowe powinni zwrócić na to szczególną uwagę.
Sprawozdania finansowe podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny być już sporządzone. Teraz ich badaniem zajmą się biegli rewidenci, którzy sprawdzają nie tylko ich poprawność pod kątem rachunkowym, ale też zgodności z innymi przepisami. Zgodnie z ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. nr 85, poz. 728 z późn. zm.) za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych (za każdy odbiornik oddzielnie) podmioty gospodarcze mają obowiązek uiszczać opłatę abonamentową.
Szczególnie jest to istotne w przypadku gdy dysponują one dużą liczbą odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (np. hotele, ale także jednostki posiadające dużą flotę samochodową). Nieprzestrzeganie prawa w zakresie terminowego regulowania zobowiązań np. opłat abonamentowych może skutkować zapłatą kar.
Ewa Kowalczuk, partner w Ernst & Young, przypomina, że biegły rewident, badając jednostki gospodarcze analizuje wypełnianie przez nie przepisów prawa oraz potencjalne skutki braku ich zastosowania. W przypadku istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe będzie wymagał od podmiotu ujęcia rezerwy na ewentualne kary.
– Jeżeli takich rezerw nie będzie, audytor ma obowiązek modyfikacji opinii z badania, np. zamieszczenia w niej uwag – twierdzi nasza rozmówczyni.
Ujęcie rezerwy jest jednak konieczne tylko wtedy, gdy jest istotna dla wyniku, kapitałów i sumy bilansowej podmiotu. Ewa Kowalczuk przypomina, że rewident jest zobowiązany normami wykonywania zawodu do informowania w opinii z badania o istotnych naruszeniach przepisów prawa. Dlatego w przypadku nieistotnych uchybień biegły może jedynie zarekomendować zarządowi i radzie nadzorczej jednostki gospodarczej skorygowanie błędu w kolejnym okresie bez modyfikowania opinii z badania.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama