Znika NIP, ale pojawi się ZAP

autor: Ewa Matyszewska21.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.08.2011, 10:02

Już 1 września 2011 r. każdy, kto nie ma firmy i nie jest podatnikiem VAT, nie będzie musiał w kontaktach z urzędem skarbowym posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej (NIP). Od 1 stycznia 2012 r. naczelnicy urzędów skarbowych przestaną też takim osobom ten numer nadawać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Stas i Nel(2011-08-16 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    To wszystko jest chore, ale bedzie lepiej!? " nie pytac"

    Odpowiedz
  • antyparanoik(2011-07-29 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Podatnik ma racje, nomery PESEL moga sie przeciez dublowac. Powinien zostac sam numer NIP, a powinno sie zlikwidowac numer PESEL.

    Odpowiedz
  • piotrek(2011-07-28 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    też mi udogodnienie zwisa mi czy mam pesel czy nip - nic mi sie nie polepszy tym marketingowym zagraniem - podatki obnizyc

    Odpowiedz
  • podatnik(2011-07-27 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Rostkowski przez lata nie miał NIP-u i ciekawe, jak płacił podatki w Polsce pracując tutaj 20 lat. Ocknął się dostając pracę jako minister finansów więc teraz na siłę chce zlikwidować NIP. System NIP dobrze funkcjonuje (a w PESEL numery się dublują!). Kto pogoni wreszcie tych głupków?!

    Odpowiedz
  • kakka(2011-07-24 23:19) Zgłoś naruszenie 00

    Polska kraj starców i biurokratów. Kto mam mózg to stąd ucieka.

    Odpowiedz
  • do antyparanoika(2011-07-24 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    ales ty rozgarniety, w kontaktach z urzedami uzywa sie peselu w roznych sytuacjach, nie tylko w sprawach zwiazanych z podatkami! baranie!

    Odpowiedz
  • hirek(2011-07-24 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zdaje się, że ani dziennikarz, ani czytacze nie potrafią czytać ze zrozumieniem.
    Może spróbujmy wielkimi literami:
    NIE BĘDZIE OBOWIĄZKU SKŁADANIA ZAP-3. Będzie to potrzebne tylko, gdy ktoś będzie chcial podac dane ktorych nie ma w ewidencji PESEL, a i to w innym terminie niż rozliczenie podatkowe.
    Nikt Wam Lliberały nie każe podawać urzędowi numeru konta. Zwrot podatku dostaniecie przekazem pocztowym od listonosza - jak już dziadkowie odbierali.

    Odpowiedz
  • antyparanoik(2011-07-24 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    'To zle ze obowiazkowym numerem bedzie numer pesel. Jest w nim data urodzenia czytelna dla wszystkich ' - no nie jak czyta sie takie kretyństwa i tym podobne to wiadomo że potrzebujecie innych którzy za was muszą myśleć i za to was dymaja ! Chyba autor posetu nie wypełniał Pit -37 i innych gdzie się podaje date urodzenia i obok pesel ! I to sie nazywa ciemnym ludem ! Jeżeli w zeznaniu i tak jest rubryka na pesel to poco dodatkowy nip dla os ob fizycznych ? I bardzo dobrze 1 rubryka mniej !

    Odpowiedz
  • powinien zostac NIP a nie Pesel(2011-07-23 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    To zle ze obowiazkowym numerem bedzie numer pesel. Jest w nim data urodzenia czytelna dla wszystkich. Ta data nie powinna byc dostepna dla byle urzedniczyny. Numer NIP byl lepszy, to byl przypadkowy ciag cyfr, bez ujawniania tajemnic dotyczacych wlasciciela tego numeru. Co za syf.

    Odpowiedz
  • N2222(2011-07-23 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    JAK TO MÓWIĄ POŻYJEMY, ZOBACZYMY!!POLSKA TO TAKI DZIWNY KRAJ, GDZIE POLITYCY JEDNĄ MÓWIĄ A ROBIĄ DRUGIE!!TO NIESTETY NASZA JEDNA Z WIELU BOLĄCZEK MŁODEJ DEMOKRACJI!

    Odpowiedz
  • MAX(2011-07-23 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    JAK DŁUGO -DLACZEGO JAKO WYBORCY NP PO I PIS NA TO POZWALAMY - LUDZIE DLACZEGO MY DAJEMY SIĘ ROBIĆ W MAŁEGO KAZIA - JAK BENDĘ NA SPOTKANIU WYBORCZYM TO MAM ZAMIAR SIĘ O TO SPYTAĆ I WYMÓC ZAINTERESOWANIE TĄ SPRAWĄ BO TE NASZE POSŁY TO WIJCIE- ROZUMIECIE ALE PO WYBORACH ZAPOMINAJĄ ZE BIUROKRACJA TO ZJAWISKO ANI TYLKO STRUKTURA -TO JEST RAK /CHOROBA KTÓRĄ BARDZO TRUDNO WYLECZYĆ JA TRZEBA WYCIĄĆ TAK JAK WYCINA SIĘ GUZA I TYLE -CZASAMI RYZYKOWNE ALE NIEODZOWNE

    Odpowiedz
  • jane(2011-07-23 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    ha,ha w artykule pisze -
    <Może pojawić się chaos
    Nowe przepisy mogą początkowo spowodować pewne trudności. >

    odkrywca.
    Może oczekuje medalu???
    A co ten pisarczyk, jest wyżej w tej drabince rządzącej (media to IV władza przecież) ROBI aby tego chaosu nie było???
    My "na dole" to tylko mamy siedzieć cicho i WYKONYWAĆ te BZDETY!!! ciągle wymyślane i o dziwo wdrażane w życie jak z automatu.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-07-21 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ile potrzebuje czasu Tusk z ferajną by "puścić" z torbami pustynię ?
    W cztery lata zadłużają kraj na kolejne pokolenia,to i piasku na pustyni zabraknie po kilku latach.Jak tacy pajace mogą coś sensownego spłodzić.
    Jesienią musimy się pozbyć błaznów bo Polska tonie a Tusk jest oderwany od rzeczywostości i nie panuje nad rządem i większością podległych mu ludzi.

    Odpowiedz
  • Pytajnikoddziecka(2011-07-21 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mogę pojąć jakim cudem NIP dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej funkcjonował przez tyle lat. Przecież jest właśnie PESEL i tak powinno być od początku.

    SZOK i skandal dla Inteligencji.

    Odpowiedz
  • _JaC(2011-07-21 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki PESELowi wiesz, ile lat ma ta laska ;-))

    Odpowiedz
  • logic(2011-07-21 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Zwracam uwagę, że operacja wymaga nie tylko wprowadzenia nowych biurokratycznych procedur (przepływ informacji, deklaracje, formularze), szkolenia, ale również jak jest tutaj nadmienione - zmiany w systemach informatycznych, które zauważyłem po przetargach nie należą do tanich.

    Biurokratyczny bubel za pieniądze podatników - Brawo!

    Odpowiedz
  • bolek(2011-07-21 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    ta... jak zwykle. zlikwidowali nip żeby niby było łatwiej i przyjemniej, a jak zwykle okazuje się , że tak się nie da, i będzie trudniej i żmudniej. Brawo przyjazne państwo, brawo donald tusk!

    Odpowiedz
  • XXL(2011-07-21 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Uczmy się od weterynarzy: chipa z Euro-PESELEM powinni wszczepiać zaraz po urodzeniu, będzie wszystko taniej i sprawniej, mniej oszustw, przyjemniej bo np w sklepie powitają od razu po imieniu ...

    Odpowiedz
  • jolka(2011-07-21 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze numer wypalany na skórze i wszystko będzie ok! bo to tańsze od czipa! totalitaryzm nie zna granic!

    Odpowiedz
  • kemarel(2011-07-21 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    a nie prościej zlikwidować pesel i każdy kto miałby potrzebę wyrabiałby sobie NIP, poza tym pesel jest przejawem totalitaryzmu państwa polskiego, nie powinien istnieć w normalnym państwie tak centralny system, ludzie to nie numery

    Odpowiedz